Ústavní soud dostal návrh na zrušení části trestního řádu

Ústavní soudci přezkoumají část trestního řádu, podle které je níže postavený soud vázán právním názorem odvolací instance. Podnět jim dal Obvodní soud pro Prahu 8, zjistila dnes ČTK z přehledu projednávaných věcí. Důležité ustanovení upravuje průběh řízení u soudu prvního stupně po zrušení původního rozsudku.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Návrh je první velkou kauzou, kterou dostal jako zpravodaj na starost nový ústavní soudce Tomáš Lichovník, dřívější prezident Soudcovské unie. Určil jej rozvrh práce.

Sporné ustanovení konkrétně říká, že "soud, jemuž věc byla vrácena k novému projednání a rozhodnutí, je vázán právním názorem, který vyslovil ve svém rozhodnutí odvolací soud, a je povinen provést úkony a doplnění, jejichž provedení odvolací soud nařídil".

Podle Obvodního soudu pro Prahu 8 je trestní řád v tomto bodě v rozporu s ústavou, která říká, že soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí a jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat. Měli by prý být vázáni pouze zákonem, a nikoliv právními názory, s nimiž třeba odůvodněně nesouhlasí.

Na ústavní soudce se obvodní soud obrátil v přímé návaznosti na konkrétní trestní kauzu, do které opakovaně zasáhl Městský soud v Praze. Dvě jeho usnesení údajně obsahují protichůdné právní názory.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu