Ústavní soud v pátek rozhodne o elektronické evidenci tržeb

Brno 13. prosince (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) v pátek vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb. Norma, kterou ještě v minulém volebním období zpochybnilo 41 opozičních poslanců, upravuje elektronickou evidenci tržeb (EET), ale také třeba účtenkovou loterii. Pravicoví poslanci navrhli soudu buď zrušit zákon jako celek, anebo škrtnout některé z jeho 38 paragrafů, případně vyjmout z působnosti zákona plátce daně z příjmu fyzických osob s rozhodným příjmem pod 1,8 milionu korun ročně.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Ústavní soudci obdrželi návrh sepsaný advokátem Zdeňkem Koudelkou loni v červnu. Nález připravoval soudce Josef Fiala. Soudci o něm opakovaně diskutovali, tento týden dospělo plénum k rozhodnutí. V pátek je na programu pouze vyhlášení nálezu, nikoliv veřejné projednávání návrhu.

Vládní většina podle návrhu na zrušení normy prosadila EET i za cenu porušení zákonné procedury. Rozprava skončila ve třetím čtení, aniž někteří opoziční poslanci dostali prostor k vystoupení.

"Jednání vládní většiny by nepřekvapilo, pokud by šlo o postup vládní moci v německém Říšském sněmu při projednávání zmocňovacího zákona navrženého kancléřem Adolfem Hitlerem v roce 1933. Proč však takové metody používat pro návrh Andreje Babiše?" stojí v návrhu. Vláda zdůvodňovala ukončení diskuse po zhruba 25 hodinách tím, že všichni poslanci měli dost času na vyjádření a že vystupující se ve svých komentářích opakovali.

Návrh kritizuje nejen proceduru přijetí, ale také obsah zákona a jeho dopady, třeba na malé živnostníky nebo důchodce, kteří si příležitostně vydělávají prodejem. Nejsou významní z hlediska státní kasy, ale jejich činnost má smysl pro místní komunitu a pro ně samotné. "Chtít po takovýchto jedincích zakoupení elektronické pokladny je daňově zbytečné, lidsky hloupé a ve svém důsledku i protiprávní, jelikož základním právním principem je to, že právo má být rozumné," uvedli v návrhu pravicoví poslanci.

Z konkrétních paragrafů návrh kritizuje hned ty nejzákladnější, které stanovují subjekt a předmět evidence tržeb a vymezují evidované tržby nebo rozhodný příjem. Poslancům vadí také to, že vládě zákon dostává pravomoc určovat svým nařízením typy tržeb ve zjednodušeném režimu a různé výjimky z EET. Další sporná ustanovení podle návrhu vyvolávají problémy u internetových obchodů a bezhotovostních plateb. Opozici vadilo také to, že podnikající fyzické osoby mají na účtence jako součást identifikace své rodné číslo.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL si od zavedení EET slibovala omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, pravicová opozice se naopak obávala, že nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků. Po roce fungování eviduje systém EET tržby 161.000 podnikatelů. Dalších zhruba 300.000 by se do něj mělo zapojit příští rok ve třetí a čtvrté vlně, ale objevují se úvahy o možných změnách.

Ministerstvo financí si pochvaluje pozitivní dopad EET na rozpočet. Podle odhadu jen na dani z přidané hodnoty přinesla EET od ledna do konce listopadu navíc 4,1 miliardy korun. Obavy, že EET zlikviduje drobné živnostníky, se prý zatím nepotvrdily.

Úřady za rok fungování EET provedly 76.761 kontrol a uložily 4000 pokut za 38,4 milionu korun. Kvůli neplnění EET správa uzavřela 11 provozoven, z toho pět už obnovilo svou činnost. Podle listopadového průzkumu agentury STEM pro finanční správu se 64 procent lidí domnívá, že EET je pozitivní opatření. Při zavádění EET to bylo 63 procent lidí.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články