Menu

Aktuality

Ústavní soud zdůraznil právo na dostupnost sociálních služeb

AktualityČTK14.02.2018
ČTK14.02.2018

Brno 14. února (ČTK) - Kraje mají povinnost zajistit lidem se zdravotním postižením dostupnost vhodné sociální služby. Veřejná moc nemůže rodiny "nechat na holičkách", rozhodl dnes Ústavní soud (ÚS). Neznamená to, že kraj musí zajistit konkrétní péči podle ideálních představ. Nemůže ale zůstat nečinný s poukazem na to, že vhodné zařízení neexistuje, případně má plno. "Je potřeba si uvědomit, že každý člověk, i se speciálním a vážným zdravotním postižením, má právo na adekvátní sociální službu," řekla dnes novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO) ČTK řekla, že hejtmani chtějí o tomto tématu mluvit s ministryní práce a sociálních věcí Jaroslavou Němcovou. "Víme, že je třeba, aby se rozšířila nabídka terénních služeb, ale i péče pobytových zařízení," uvedla.

ÚS dnes konkrétně vyhověl stížnosti podané jménem autistického mladíka, kterému úřady dlouho nedokázaly zajistit umístnění ve vhodném zařízení. Spor se vrací k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Rodina v žalobě poukazovala na nezákonný zásah spočívající v tom, že město Rakovník ani Středočeský kraj nezajistily dostupnost náležité sociální služby.

Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu ČTK řekla, že vzniklá situace by se měla řešit i v Asociaci krajů a ve spolupráci s ministerstvem práce, neboť jde o průlom v systému fungování sociálních služeb, který se dotýká všech krajů. "Budeme vyčkávat i na konkrétní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, jehož rozsudek v dané věci Ústavní soud svým dnešním nálezem zrušil. Na budoucí rozhodnutí soudu je Středočeský kraj připraven adekvátně reagovat," dodala Frintová.

Právnička z Fóra pro lidská práva Tereza Bártová označila dnešní nález Ústavního soudu za přelomový. "Potvrzuje právo osob na dostupnou, adekvátní a přístupnou sociální péči a taktéž na soudní vymahatelnost sociální péče," řekla.

Předsedkyně Asociace krajů Vildumetzová řekla, že kraje mají zpracované plány, které vznikají na základě diskuse a potřeb uživatelů služeb, poskytovatelů a obcí. "Konkrétně v Karlovarském kraji připravujeme studii, která je věnována sociálním službám právě pro lidi s autismem," dodala.

Rozhodnutí ÚS přináší naději, že dostupnost sociálních služeb pro lidi s autismem se konečně zlepší, uvedl Petr Třešňák, předseda spolku Děti úplňku, který usiluje o systémovou změnu fungování sociálních služeb v Česku. "Soud uznal, že každý člověk s postižením má právo na nezávislý život, a je teď odpovědnost krajských úřadů takové právo pomoci naplňovat, což se doposud nedělo. Důležitá zpráva dnešního dne zní, že takového práva je možné se domáhat soudní cestou," dodal Třešňák.

Mladý muž, kterého se dnešní nález týká, trpí poruchou autistického spektra, je středně těžce mentálně postižený, jeho diagnóza se projevuje závažnými poruchami chování. Potřebuje nepřetržitou péči a dohled. Až do února 2016 se o něj staraly jeho více než osmdesátiletá babička a také matka, jež sama není zdráva a je v částečném invalidním důchodu. Osobní asistenci v omezeném rozsahu a odlehčovací pobyty poskytoval chlapci Národní ústav pro autismus (NAUTIS).

Rodina opakovaně kontaktovala různé poskytovatele sociálních služeb se žádostí o umístění hocha, avšak bez úspěchu. Nešlo to buď kvůli naplněné kapacitě, anebo kvůli tomu, že nepatřil do cílové skupiny. Rodina se obracela také na Městský úřad Rakovník a Středočeský kraj s tím, že jejich situace je velmi tíživá a péče o chlapce v domácím prostředí se postupně dostává na hranici zvladatelnosti.

Úřady rodině zpravidla jen doporučily obrátit se na konkrétní poskytovatele služeb, případně zkoušely kontakt zprostředkovat, k úspěchu to nevedlo. Od 1. února 2016 má chlapec místo v domově se zvláštním režimem v Libčicích nad Vltavou. Jeho umístění se podařilo dohodnout bez přímého přispění úřadů, jde o nestátní zařízení.

Krajský soud v Praze původně konstatoval, že se Středočeský kraj dopustil nezákonného opomenutí, když neučinil cílená a konkrétní opatření k dostupnosti sociálních služeb. Ve vztahu ke krajskému úřadu a rakovnickému městskému úřadu soud žalobu zamítl.

NSS ovšem následně zrušil i výrok konstatující nezákonnost postupu Středočeského kraje jako samosprávného celku a žalobu odmítl. Uvedl, že všeobecné veřejné subjektivní právo žadatelů na poskytnutí konkrétní služby sociální péče v požadovaném čase a na vymezeném území nelze dovodit ani z mezinárodních smluv, ani ze zákona o sociálních službách. Nyní musí NSS rozhodovat znovu, bude vázán názorem Ústavního soudu.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři