Uzákonění místní příslušnosti exekutorů Senát odložil

Praha 3. prosince (ČTK) - Schvalování senátorské novely, která by měla uzákonit místní příslušnost exekutorů, horní komora o dva měsíce odložila. Rozhodla se tak dnes, aby poskytla prostor pro její dopracování. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) neprosadil návrh na schválení předlohy, jejímž je spolupředkladatelem.

Česká tisková kancelář

I s prodloužením lhůty na schvalování byl ale Škromach smířen. "Věřím, že to období využije vláda k tomu, aby předložila komplexní návrh," uvedl. Podle něj bude vládní návrh změny exekutorského zákona efektivnější, "než abychom vymýšleli složité úpravy zákona v rámci omezených možností, které jako senátoři máme".

Senátorská předloha počítá s tím, že nově by exekutoři směli působit jen v domovských obvodech jednotlivých soudních krajů, a nikoli jako dosud v celém Česku. Nyní konkrétního exekutora pověřuje provedením exekuce soud na základě návrhu věřitele. Teoreticky tak soudní exekutor z Aše může vykonávat exekuci například ve Valašském Meziříčí, což exekuci prodraží. Náklady na cestu do bydliště dlužníka kvůli soupisu movitých věcí ale od ledna podléhají limitu, nesmějí překročit 1500 korun.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) pokládá za potřebnénovelou také zavést mechanismus, jak budou exekuce přidělovány v rámci obvodu. To požaduje i ministerstvo spravedlnosti. Podle něj je možný výběr soudního exekutora podle místa podání exekučního návrhu nebo podle rozdělení na základě rozvrhu práce.

Zavedení místní příslušnosti exekutorů, kterou podporuje na základě své ankety i Exekutorská komora, navrhoval Senát neúspěšně už před dvěma lety v rámci novely občanského soudního řádu. Podobný cíl jako senátoři letos na jaře sledovali se svou úpravou poslanci opozičního hnutí Úsvit přímé demokracie.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu