V pražské justici se soutěží o místa budoucích soudců

Předseda pražského městského soudu Libor Vávra vypsal soutěž na budoucí kandidáty na pražské soudce. Uvedl to v dnešním rozhovoru pro ČTK.

Foto: Fotolia

Šesti vítězům náročného dvoukolového výběru garantuje, že jejich jména přednostně navrhne ministryni spravedlnosti jako adepty na jmenování. Zájemců o post soudce v hlavním městě je totiž přebytek.

Na jmenování soudcem čekají v metropoli desítky soudních asistentů s úspěšně složenými justičními zkouškami, o post soudce zároveň usilují i zájemci z jiných právních profesí, například z advokacie. Konkrétní kandidáty navrhuje prezidentovi ke jmenování ministr spravedlnosti. "Zvykově je to tak, že jména potenciálních kandidátů generuje justice. Určitě už je delší dobu patrné - zvláště teď, kdy je přebytek zájemců - že by tento postup měl získat nějaká pravidla," uvedl Vávra.

Výběrové řízení, které vypsal, má podle něj zpřehlednit situaci. "Nezastřeně říkám i to, že se tím chci vyhnout různým doporučením a prosbám," podotkl.

Do soutěže se přihlásila stovka lidí z celé republiky, kteří splňují zákonné podmínky pro jmenování soudcem - jsou bezúhonní a svéprávní, mají vysokoškolské právní vzdělání a složili justiční nebo jiné odpovídající odborné zkoušky. Konkurzu se mohou zúčastnit jen ti adepti, kterým letos bude 30 let. Právě od tohoto věku je totiž soudce možné ustanovit do funkce. Mezi soutěžícími jsou vedle zástupců justice a advokacie také zájemci ze soukromých firem či úředníci.

V prvním kole psali účastníci složitý písemný test na Justiční akademii. "Řešili zhruba čtyři desítky situačních otázek. Na výběr měli vždy ze čtyř možností, přičemž jen jedna odpověď byla správná. Byli pod extrémním časovým tlakem, většina lidí test nestihla," popsal Vávra. Doplnil, že zadání bylo průřezové ze všech právních oborů. Účastníci si mohli vzít na pomoc text zákonů, ztráceli tím však čas.

Výsledky testu se účastníci dozví do konce března, přičemž 25 nejlepších dostane pozvánku do druhého kola, tedy k osobnímu pohovoru před výběrovou komisí. Členy komise budou soudci z pražských obvodních soudů a z městského soudu. Na přelomu května a června je nejúspěšnější řešitelé testů budou muset přesvědčit o svých komunikačních dovednostech. Z pohovorů vzejde šestice vítězů.

"Těch šest lidí v průběhu měsíců, možná příštího roku, navrhnu k navržení jmenování panu prezidentovi s argumentem, že uspěli. Nemůžu jim zaručit, že to paní ministryně nebo vláda panu prezidentovi předloží, a už vůbec nemůžu zaručit, jak se rozhodne pan prezident," shrnul Vávra. Pokud se ministryně a prezident s jeho návrhem ztotožní, zamíří šestice vítězů konkurzu na pražské obvodní soudy. Na konci příštího roku by se pak mohlo uskutečnit další výběrové řízení.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články