Senátoři poukazovali na nerovnost veřejných a soukromých nemocnic. Soukromé nemocnice nic zveřejňovat nemusí, ač také čerpají peníze z veřejného zdravotního pojištění. "Nejde o posílení netransparentnosti," zdůraznil senátor Jaroslav Malý (za ČSSD). Většinu poslanců ale nepřesvědčil.
Proti senátní úpravě se postavil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle něhož není plošná výjimka důvodná. Poukázal na to, že jednotkové ceny jsou zpravidla označovány za obchodní tajemství, takže je nelze poskytnout podle informačního zákona a neuveřejní se ani v registru smluv. Malý ale označil takový postup za "českou uličku", kdy se smlouva zveřejní se začerněnými údaji.
Poslanecká novela ruší výjimku ze zveřejňování smluv pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Patří mezi ně právě ČEZ nebo České dráhy. Zároveň pro ně ale stanoví mírnější režim zveřejňování dohod, jako už má například národní podnik Budějovický Budvar. Nebudou muset zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. Mírnější režim míří obecně na firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu.
"Zrušení výjimky pro ČEZ nebo České dráhy bylo jedním z nejdůležitějších předvolebních programových bodů Pirátů. Přijetí novely bohužel vzhledem k obstrukcím ostatních stran trvalo celý rok, ale nakonec se nám tuto účelovou výjimku podařilo zrušit," sdělil v tiskové zprávě za pirátské autory původní novely o registru smluv předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Přijetí zákona označil za zlom, který podle něho "konečně končí české Palermo".
Zákon o registru smluv se vztahuje například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50.000 korun. Od předloňského července platí, že nezveřejněná smlouva není platná.
Diskuze k článku ()