Menu

Aktuality

Vláda chce, aby ČSÚ nadále sledoval mzdy v nepodnikatelské sféře

AktualityČTK21.08.2017
ČTK21.08.2017

Praha 21. srpna (ČTK) - Český statistický úřad bude zřejmě nadále sledovat a zveřejňovat údaje o průměrné měsíční hrubé mzdě v nepodnikatelské sféře. Počítá s tím materiál, který dnes schválila vláda, informoval tiskový odbor vlády. Od průměrné měsíční hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře se odvíjejí příjmy politiků a soudců. Český statistický úřad s rozhodnutím vlády nesouhlasí a je pro něj neakceptovatelné.

Statistici by měli údaj sledovat na základě technické novely zákona o platu, kterou by mělo připravit ministerstvo práce a sociálních věcí. Díky takové změně by podle materiálu sledování mzdy v nepodnikatelské sféře neovlivňovalo nezávislost státní statistické služby, o kterou se ČSÚ v připomínkách mimo jiné obával.

"ČSÚ považuje toto usnesení za neproveditelné a neakceptovatelné. Jeho stanovisko se opírá i o znalecký posudek, podle něhož nejde ukazatel srovnatelně vymezit ani podle nového standardu," uvedl úřad. Dále upozornil, že pokud by byl nucen alternativně určovat nový obsah původního ukazatele, dopustil by se politického, nikoliv odborného rozhodnutí. "To ČSÚ s ohledem na jeho zákonný status nezávislosti nepřísluší. Obdobný postup by byl rovněž v přímém rozporu s principy evropské statistiky," dodal úřad.

ČSÚ naposledy publikoval vládou požadovaný údaj za rok 2016. Ukazatel byl vymezen v návaznosti na dřívější evropskou metodiku. "S povinným přechodem na nový evropský standard už ale není možné poskytovat spolehlivé a časově stabilní údaje o průměrné mzdě v nepodnikatelské sféře," uvedl ČSÚ. Nyní úřad zveřejňuje pouze údaj o průměrné mzdě v národním hospodářství.

Podle ministerstva práce, které uvedený způsob navrhlo, hrozilo, že by stát musel hledat jiný způsob pro stanovení platů soudců či poslanců. Podle nových statistik by přitom do budoucna hrozilo, že politikům a soudcům by plat klesl. Proti tomu na druhou stranu stojí rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého by soudcům neměly platy kvůli nezávislosti justice klesat.

Loni byla průměrná mzda v nepodnikatelské sféře 28.078 korun, celkově pak v ČR 27.575 Kč.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři