Vláda mění pravidla zvyšování důchodů, návrh projedná Sněmovna

Praha 17. února (ČTK) - Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do Sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud. Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. Aby změna začala platit, musí ji schválit zákonodárci a podepsat prezident. Opoziční ODS návrh považuje za předvolební populismus vlády.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Měníme pravidla zvyšování důchodů. Vláda bude moci svým rozhodnutím valorizovat penze více, než jí zákon umožňuje dnes," uvedl k dnešnímu rozhodnutí kabinetu předseda vlády. Podle něj tak vláda dostane možnost "vyhnout se" nízké valorizaci podle "rigidního vzorce" pro výpočet zvýšení penze, který je v zákoně.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) novinářům řekla, že změna má předejít zdlouhavým jednáním o zvyšování důchodů ve Sněmovně. Zdůraznila, že návrh se pouze vrací k praxi, která už fungovala. Současná vláda podle jejích předpokladů zřejmě nebude muset k možnosti sáhnout díky růstu mezd, který se ve zvyšování penzí odráží.

Podle zákona se důchody v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže penze letos rostly jen o 40 korun. Pokud by kabinet přidal podle navrhovaných pravidel o 1,7 procenta, odpovídalo by to nyní v průměru částce skoro 200 korun měsíčně.

Opoziční ODS s vládním plánem nesouhlasí. Označila ho za předvolební populismus. Podle stranické expertky pro sociální oblast Lenky Kohoutové by vláda neměla mít možnost o valorizaci nad zákonná pravidla rozhodovat sama a přidávat víc třeba před volbami, mimořádné zvýšení penzí by měli schválit zákonodárci. Podle Kohoutové kabinet přijímá nesystémové kroky, o stav a budoucnost důchodového systému se ale nestará.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobní penzi dostávalo 2,37 milionu žen a mužů. V průměru měli 11.334 korun. Důchodový účet skončil loni se schodkem 33,6 miliardy korun. Na penze se vyplatilo 385,5 miliardy a vybralo 351,9 miliardy korun.

Podle návrhu novely by kabinet mohl důchodci či důchodkyni přidat celkem až o 1,7 procenta, pokud by ceny a mzdy v Česku nerostly a valorizace by měla být nízká. Například průměrný starobní důchod muže činí asi 12.500 korun. Pokud by vláda letos penzi zvýšila o 1,7 procenta, průměrný senior by od ledna dostával přes 12.700 korun měsíčně. Průměrná penze žen činí asi 10.200 korun. Při zvýšení o 1,7 procenta by průměrná seniorka pobírala v příštím roce kolem 12.370 korun.

Podle autorů návrhu by si zvýšení penze o 1,7 procenta vyžádalo ročně další výdaje ve výši 0,3 procenta HDP. V loňských hodnotách to odpovídá zhruba 14 miliardám korun. Změna valorizace by se neměla týkat jen penzí, ale i příplatků k důchodu.

Zásadně proti návrhu se postavila Česká národní banka. Podle ní nynější pravidla odrážejí růst životních nákladů i vývoj ekonomiky. Nepovažuje za vhodné, aby o tak velké sumě rozhodovala sama vláda. Pokud by podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška kabinet přidával víc dva či tři roky po sobě, mohlo by to rozvrátit veřejné finance.

Vláda už dřív možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla. Novela to ale před pár lety zrušila. Zákonodárci to zdůvodňovali třeba tím, že by kabinet neměl mít šanci před volbami přidávat víc, a tak si "kupovat hlasy".

Sobotkova vláda by podle nových pravidel ráda postupovala už při zvýšení důchodů pro příští rok. Navrhuje proto projednat normu v Parlamentu zrychleně, aby mohla platit už od srpna.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články