Vláda odmítla návrh zadržovat řidičské průkazy za rychlost

Praha 19. ledna (ČTK) - Vláda dnes odmítla návrh zastupitelstva Moravskoslezského kraje, aby policie mohla zadržovat řidičské průkazy motoristům za překročení nejvyšší povolené rychlosti. Novinářům to řekl ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou k projednání novelu poslanci.

Česká tisková kancelář

Kraj v novele zákona navrhuje, aby police měla právo zadržet řidičský průkaz těm řidičům, kteří v obci překročili nejvyšší povolenou rychlost o nejméně 40 kilometrů v hodině a mimo obec o nejméně 50 km/h. Policie by také měla mít podle návrhu právo zadržet řidičský průkaz v případě překročení rychlosti v obci o víc než 20 km/h a mimo obec o 30 km/h, pokud se řidič v předchozích 12 měsících dopustil stejného přestupku.

Podle Dienstbiera je návrh mimo jiné nekoncepční. Zdůraznil, že už nyní se ukládá povinně zákaz řízení například za porušení zákazu předjíždění nebo opakované nedání přednosti v jízdě. "Návrh by tak vytvářel neodůvodněně nerovné postavení mezi přestupci, kteří se dopustili překročení nejvyšší dovolené rychlosti, a pachateli jiných, přinejmenším srovnatelně závažných deliktů, a to bez ohledu na jejich případné následky," uváděli legislativci ve stanovisku pro vládu.

Nerovné postavení by podle vlády vznikalo i mezi jednotlivými řidiči, kteří překročili povolenou rychlost. Řada těchto přestupků se zjišťuje pomocí radarů a kamer a na tyto přestupky by navrhované opatření nedopadalo. Vztahovalo by se tedy jen na některé případy stejného druhu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu