Vláda projedná nižší kauce pro menší distributory pohonných hmot

Praha 19. února (ČTK) - Pro menší distributory pohonných hmot by se měla snížit kauce z 20 na deset milionů korun. Navrhuje to ministerstvo financí navrhuje v novele zákona o spotřebních daních, kterou v pondělí projedná kabinet. Vyplývá to z informacích na vládních internetových stránkách. MF dále v předloze navrhuje plošné uvalení spotřební daně na surový tabák. Účinnost novely MF navrhuje od července 2015.

ČTK Česká tisková kancelář

Zavedení kaucí bylo jedním z opatření proti daňovým únikům. Ústavní soud (ÚS) však v květnu ustanovení s platností od července letošního roku zrušil. Zákonodárci proto řeší, jak problematiku upravit jinak. Podle ÚS má být kauce, která je sama o sobě racionální, odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů.

K zákonu měl přitom podobné výhrady v připomínkovém řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nakonec dokonce jeho připomínka zůstala nevypořádána a o podobě zákona bude muset rozhodnout vláda. "Dle vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže představuje institut kaucí bariéru pro vstup na trh, která ztíží nebo znemožní fungování menším podnikatelům na trhu, a je principiálně pro hospodářskou soutěž negativní. Proto požaduje větší diferenciaci kaucí a individualizaci tak, aby nedocházelo k diskriminaci především malých soutěžitelů," uvádí předkládací zpráva.

Unie nezávislých petrolejářů návrh na snížení sazby již dříve uvítala.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová navíc již dříve upozornila, že se kauce týká distributorů, nikoliv čerpacích stanic, jak bylo někdy chybně uváděno. Samotná čerpací stanice totiž podle ní není distributor. Ujednocení toho, kdo je považován za distributora, požadují i nezávislí petrolejáři. Distributorem by podle nich měl být pouze ten, kdo dováží nebo přeprodává zboží konečnému prodejci.

V případě tabáku MF navrhuje plošné uvalení spotřební daně na surový tabák. Daň bude stanovena ve výši spotřební daně tabáku ke kouření a bude zaveden registr osob, které s takovým tabákem nakládají. "Jedná se o opatření, které by mělo vést ke snadnější eliminaci daňových úniků, ke kterým dochází zejména z důvodů nekontrolovatelného přístupu k tabákové surovině, z níž se následně nelegálně vyrábí nezdaněné tabákové výrobky," uvedlo MF.

MF chce také zavést průběžný systém sledování povinnosti uvádět minimální množství biopaliv na trh. "Cílem této změny je eliminace závažných podvodů, které jsou spojeny se stávající kontrolou plnění povinnosti v jednoletých intervalech," uvedl úřad.

Původně návrh obsahoval i úpravu daňového zvýhodnění biopaliv. To se nakonec ministerstvo rozhodlo předložit na jednání vlády v samostatném materiálu, protože se k tomu očekávají připomínky EU.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři