Vláda projedná rozšíření pravomocí NKÚ na obce či kraje

Praha 28. listopadu (ČTK) - Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) projedná příští týden novelu, která rozšiřuje kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na obce a kraje nebo například na veřejné vysoké školy. Zástupci samosprávy s návrhem úřadu vlády nesouhlasí, zásadní připomínky mají také ministerstva financí, obrany a školství. Ke změně pravomocí instituce je v první řadě nutné prosadit změnu ústavy, což se dosud nepodařilo.

Česká tisková kancelář
Lhůtu pro rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo asi nebude možné dodržet
Foto: Fotolia

Vláda v návrhu vychází ze svého programového prohlášení, v němž slibuje prosazování rozšíření působnosti NKÚ na územní samosprávné celky a veřejně vlastněné obchodní společnosti.

NKÚ v současné době kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může provádět jen v případě, kdy subjekty hospodaří se státním majetkem. Podle nové formulace by úřad mohl vedle hospodaření státu kontrolovat i nakládání s "dalšími veřejnými prostředky a s prostředky poskytnutými z veřejných rozpočtů" - tedy i u územních samosprávných celků, s výjimkou obcí, kde obecní úřad nevykonává rozšířenou působnost.

"Omezení kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu pouze na hospodaření se státním majetkem se v praxi ukázalo jako nedostatečné a bránící provést některé kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu v potřebném rozsahu," uvedli autoři návrhu v důvodové zprávě. Změny hájí mimo jiné tím, že podobnou úpravu má většina členských států EU včetně Slovenska, Německa či Polska.

Ministerstvo obrany s návrhem nesouhlasí, protože jej pokládá za předčasný. Domnívá se, že by mu měla předcházet systematická revize současného způsobu kontrol NKÚ a vymáhání úřadem doporučených nápravných opatření. Ministerstvu školství vadí, že by se kontroly měly vztahovat i na veřejné vysoké školy a výzkumné instituce. Ministerstvo financí zase kritizuje, že počet členů NKÚ by se měl zvýšit z 15 na 17 a počet zaměstnanců úřadu v prvních třech letech o 30.

Řadu připomínek vznesly i kraje a jejich asociace, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR či Hospodářská komora ČR. Vadí jim mimo jiné zásah do samosprávy, který je podle nich v rozporu s ústavním pořádkem.

Předkladatelé návrhu to odmítají. "Návrh zákona nemůže představovat zásah do principu samostatnosti výkonu územní samosprávy, neboť Nejvyšší kontrolní úřad, který provádí kontrolu, pouze formuluje kontrolní zjištění. Navržení a přijetí konkrétních opatření k odstranění zjištěných nedostatků je ve výlučné působnosti orgánů územního samosprávného celku," reagovali. Upozornili také na to, že právo na samosprávu neznamená právo územního samosprávného celku nakládat se svým majetkem zcela volně, aniž by bral v úvahu povinnosti a omezení vyplývající z právních předpisů.

Pokus o rozšíření působnosti NKÚ naposledy narazil v květnu 2016 v Senátu. Senátoři kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také obecních samospráv, a upozorňovali na duplicity kontrol, kterým už obce podléhají na základě jiných právních předpisů. Vláda pak předložila další návrh, o němž však už Sněmovna do konce minulého volebního období nestihla rozhodnout. V dolní komoře je nyní poslanecký návrh Pirátů, kteří chtějí, aby NKÚ kontroloval hospodaření statutárních měst, krajů a veřejnoprávních médií, ale nikoliv obcí.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články