Menu

Aktuality

Vláda schválila pozměněný protiteroristický balíček

AktualityČTK31.08.2016
ČTK31.08.2016

Praha 31. srpna (ČTK) - Vláda schválila protiteroristický balíček obsahující opatření, která mají snížit riziko teroristického útoku. Materiál, který předložilo ministerstvo vnitra, vláda pozměnila. Podle ministra dopravy Dana Ťoka z něj ale byly pouze vyňaty body, které vláda už dříve schválila. Původní návrh počítal mimo jiné s využitím informací od zpravodajských služeb jako důkazem u soudu, změnami ve vyhošťování či udělování azylu cizincům nebo rozšířením kontrol přeshraničního převozu peněz. Protiteroristický balíček by měl mít druhou část v utajovaném režimu. Týkat by se měla nelegislativních podnětů, které mají pomoci s potíráním terorismu.

Vláda se měla materiálem zabývat už před prázdninami, jeho projednávání ale přerušila. V mezidobí byly některé body schváleny. "To znamená, ty byly z toho usnesení vypuštěny. To byly jediné změny, nebylo to nic zásadního," řekl po jednání vlády Ťok.

Nyní nelze v trestním řízení využívat materiály získané zpravodajskými službami jako důkaz, i když agenti získali informace v souladu se zákony. Podle ministerstva vnitra tak může nastat situace, kdy zpravodajci zjistí informace o podezřelém a policie je pak nemůže použít. "Současný stav je možné změnit pouze novelizací trestního řádu, kdy by trestní řád přímo stanovil možnost využití informací získaných v souladu se zákony o zpravodajských službách pro trestní řízení," uváděl původní materiál.

Další legislativní změny by se měly dotknout cizinců. Podle vnitra by se měl změnit například zákon, aby cizinci určení k vyhoštění nemohli účelově prodlužovat pobyt na území Česka. Vnitro by také chtělo zrychlit azylový systém na vnitřní hranici tím, že by cizinci procházeli prvotním filtrem, aby byly dříve odmítnuty například nepřípustné nebo nedůvodné žádosti. "Jednalo by se o zrychlené řízení, během kterého by žadatel byl omezen na osobní svobodě buď v provizorním centru na vnitřní schengenské hranici, nebo v jiném dostupném uzavřeném zařízení (nikoli ve věznici)," stálo v původním materiálu.

Další legislativní změny by se podle vnitra měly týkat uchovávání informací z telekomunikačního provozu či zákona o Úřadu pro zahraniční styky a informace. Vnitro chce také nechat zpracovat analýzy, které by se týkaly oprávnění policie například při zásazích na akcích, kde je hodně lidí. Další analýza se má týkat trestání lidí, kteří se zapojili do bojů v zahraničí. Resort chce také s ministerstvem spravedlnosti zhodnotit, jestli trestní právo dostatečným způsobem postihuje terorismus.

Současně s legislativním návrhem měla jít na vládu i utajovaná část. Třetí materiál protiteroristických opatření se má týkat zvýšení bezpečnosti na letištích, které připraví ministerstvo dopravy. Cílem všech materiálů je snížit riziko teroristického útoku. Vznikly jako reakce na loňské ataky teroristů v Evropě.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři