Za vraždu advokáta si muž odpyká 16 let, potvrdil Nejvyšší soud

Za vraždu pražského advokáta si majitel bezpečnostní agentury Petr Štalzer s konečnou platností odpyká 16 let ve vězení.

Lhůtu pro rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo asi nebude možné dodržet
Foto: Fotolia

Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS), zjistila dnes ČTK z webové databáze. Štalzer chtěl podle pravomocného rozsudkuzastřelit jiného muže, ale spletl si jej s právníkem, který byl zamýšlené oběti podobný a bydlel na stejném místě.

V dovolání Štalzer tvrdil, že justice k případu přistoupila povrchně, jednostranně a tendenčně. Zpochybňoval například také použitelnost pachové stopy na vystřelené nábojnici. NS však nezjistil žádný extrémní rozpor mezi skutkovými zjištěními soudů a provedenými důkazy, což je základní podmínka pro případný zásah.

"Napadené rozhodnutí odvolacího soudu tak není zatíženo vytýkanými vadami, což znamená, že dovolání obviněného nebylo možno přiznat jakékoliv opodstatnění," stojí v usnesení senátu s předsedou Petrem Šabatou. NS rozhodl v únoru bez veřejného jednání, nyní usnesenízpřístupnil v internetové databázi.

Čtyřiačtyřicetiletý advokát, otec dvou malých dětí, zemřel předloni v květnu. V garáži ve Výhledové ulici v Praze 5 jej zasáhlo z bezprostřední blízkosti pět střel. Podle verdiktu střílel Štalzer, který chtěl usmrtit svého bývalého německy hovořícího klienta, s nímž měl spory. Klient, který obchoduje s uměleckými předměty, dříve bydlel na stejné adrese jako advokát a na poštovní schránce nechal po přestěhování štítek se svým jménem.

Kromě vraždy uznal soud Štalzera vinným i z nedovoleného ozbrojování, ve svém rodinném domku v Brandýse nad Labem měl bez povolení samopal, brokovnici a kulovnici. Muž vlastnictví zbraní přiznal, měl je prý proto, aby chránil sebe a svou rodinu, protože se bál výhrůžek.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články