Zadavatelé zřejmě dostanou přístup k údajům o majitelích firem

Praha 4. srpna (ČTK) - Zadavatelé veřejných zakázek, například obce a města, by mohli získat přístup do budoucího rejstříku skutečných majitelů firem. Z něj by pak sami získávali informace o majitelích těch firem, které vyhrály jejich veřejné zakázky. Údaje by tak nemuseli požadovat po vítězných firmách, jak jim ukládá nový zákon o veřejných zakázkách. Tuto možnost doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor, když v červnu projednával novelu zákona proti praní špinavých peněz, která právě se vznikem této evidence majitelů počítá. Do ní chce vložit i uvedenou změnu zákona o zakázkách. Vyplývá to z přijatého usnesení výboru.

Česká tisková kancelář
Justice, spravedlnost, rozhodnutí soudu
Foto: Shutterstock

Evidenci skutečných majitelů povedou podle předlohy rejstříkové soudy. Budou se do ní zapisovat nejen údaje o datu narození nebo bydlišti, ale třeba i o hlasovacích právech. Budou se zapisovat i údaje vysvětlující, proč je daný člověk skutečným majitelem. Údaje se budou poskytovat jen kvůli vybraným trestným činům souvisejícím s praním špinavých peněz nebo s terorismem. Přístup k rejstříku budou mít například soudy, policie a zpravodajské služby.

Podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek, který začne platit od října, musí zadavatel od vybraného dodavatele zakázky požadovat kromě jiného, aby předložil identifikační údaje všech osob, které jsou jeho skutečným majitelem podle zákona proti praní špinavých peněz. Je to podmínka pro uzavření smlouvy.

Nynější pozměňovací návrh rozpočtového výboru pak tuto povinnost zadavatele požadovat patřičné dokumenty mění. Místo toho budou zadavatelé zjišťovat údaje o skutečných majitelích přímo z nově zřízeného rejstříku. Pokud nepůjdou zjistit, pak zadavatel vyzve vítěznou firmu, aby mu je sdělila sama a předložila k nim patřičné dokumenty, například seznam akcionářů nebo společenskou smlouvu. Tento nový postup by měl začít platit až od roku 2018, kdy má začít fungovat i nová evidence skutečných majitelů. Ministerstvo spravedlnosti by pak mělo zadavatelům zřídit přístup k evidenci po internetu.

O návrhu rozpočtového výboru rozhodne Sněmovna při závěrečném schvalování novely zákona proti praní špinavých peněz. Na řadu by mohlo přijít již na zářijové schůzi Sněmovny. Nový zákon o zadávání zakázek se tak možná dočká své novelizace již krátce poté, co začne platit.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články