Zákon o řízení a kontrole veřejných financí zjednoduší současný nepřehledný systém

Ministerstvo financí navrhuje podstatným způsobem zjednodušit a zlepšit kvalitu systému vnitřního řízení a kontrol veřejných peněz, který je dlouhodobě kritizován kraji, obcemi i Evropskou komisí. Právě kvůli jeho selhání měla Česká republika problémy s čerpáním evropských fondů.

Nový zákon o řízení a kontrole veřejných financí zjednodušuje současný nepřehledný systém a tím snižuje administrativní zátěž jak na straně poskytovatelů, tak i na straně příjemců dotací.

Poskytovatelé byli v posledních letech zavaleni řadou kontrol, které se velmi často zaměřovaly na to samé a přitom nepřinášely výsledky. Zejména pro menší obce tento stav představuje neúměrnou zátěž. To se změní. Nově například rušíme duplicitní kontrolu porušení rozpočtové kázně finančními úřady,“ zdůrazňuje ministr financí Andrej Babiš.

Zásadní nedostatky v řízení a kontrole veřejných financí kritizuje i poslední výroční zpráva BIS. Za hlavní problémy veřejné správy označila mimo jiné i netransparentní rozhodovací procesy a nízkou odpovědnost úředníků. Nový zákon odstraňuje i tyto nedostatky. Konkrétně zákon jasně stanoví osoby, které budou za řízení a kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky zodpovědné.

V České republice se potýkáme s problémem, že chybí jasně vymezená odpovědnost za vynakládané veřejné výdaje. Za stěžejní proto považuji, že návrh zákona stanoví jako povinnost tuto odpovědnost konkrétních osob v systému řízení a kontroly veřejných financí jednoznačně určit. To je pro řádné hospodaření s veřejnými prostředky klíčový předpoklad,“ dodává pověřený náměstek sekce Finanční řízení a audit Tomáš Vyhnánek.

Kvalita hospodaření s veřejnými prostředky se zlepší rovněž díky zavedení moderních nástrojů řízení a kontroly, mezi něž patří stanovení jasných pravidel pro hodnocení projektů a důsledné uplatňování mezinárodně uznávaných standardů pro audit.

Návrh zákona byl zaslán do vnějšího připomínkového řízení. Ministerstvo financí v rámci následujících týdnů připravuje řadu odborných kulatých stolů, na kterých detaily zákona představí a bude je s odbornou veřejností konzultovat. 

Ing. Michal Žurovec,
Vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace
Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu