Žalobkyně Bradáčová navrhla pro soudce Havlína šest let vězení

Kladno 2. července (ČTK) - Státní zástupkyně Lenka Bradáčová dnes navrhla pro soudce Ondřeje Havlína podezřelého z korupce šest let vězení, peněžitý trest 300.000 korun, zákaz činnosti na deset let a propadnutí nelegálně držené zbraně a střeliva. V případu je obžalováno sedm lidí, ostatní návrhy jsou 3,5 roku, 1,5 roku a finanční postihy. O závěrečné řeči Bradáčové informoval server Aktuálně.cz. Případ řeší soud v Kladně.

Česká tisková kancelář

Bradáčová ČTK potvrdila, že pro Havlína navrhla nejvyšší trest ze skupiny obžalovaných. Havlín působil u Obvodního soudu pro Prahu 2. Bývalému státnímu zástupci Františku Fialovi, který byl na státním zastupitelství v Praze 2, navrhla 3,5 roku vězení a Ludvíku Sýkorovi 1,5 roku.

V případu je obžalováno sedm lidí. Další návrhy jsou peněžité tresty od 30.000 do 100.000 korun. Členové skupiny čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání. Havlín a další podle obžaloby například přijímali úplatky za to, že zařídí mírnější potrestání za řízení pod vlivem alkoholu.

Proti Havlínovi už bylo v minulosti vedeno kárné řízení, za něž se údajně chtěl pomstít soudkyni, která vypovídala v jeho neprospěch. Podle kárné žaloby se pokoušel ovlivnit soudkyni Danielou Reifovou v případu Jana Harangozza, jehož jméno v minulosti zaznělo v souvislosti s kauzou konkurzního soudce Jiřího Berky. Havlín se prý Reifové opakovaně ptal na její postup, vyzýval ji k výslechu svědka a upozorňoval na to, že obžalovaný je mediálně známý a že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná policií.

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Bývalý soudce se po zadržení doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých je nyní obžalován.

Projednání pokračuje podle informací ČTK koncem července závěrečnými řečmi obhájců a obžalovaných. Termín rozsudku zatím není určený.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu