Zlínský soud uložil bývalému advokátovi Holomkovi za podvod 9 let

Zlín 15. ledna (ČTK) - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil někdejšímu zlínskému advokátovi Milanu Holomkovi devět let vězení. Navíc mu na deset let zakázal advokátní činnost. Sedmapadesátiletý muž se podle obžaloby dopustil podvodů se škodou přes 233 milionů korun. Holomek, jehož Česká advokátní komora vyškrtla ze svých řad, vinu odmítá. Podle něj nešlo o podvod, ale o obchodní záležitost. Holomkovi hrozilo mu pět až deset let. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal.

Česká tisková kancelář

Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové neměl soud o vině Holomka pochyb. Jeho obhajobu senát považoval za spolehlivě vyvrácenou. "Musel si být vědom toho, že nebude schopen svým slibům dostát," uvedla Šperlichová. Holomek podle ní vystupoval jako erudovaný advokát. "Kdyby byl řadový občan, stěží by vylákal takové množství peněz," mínila Šperlichová. Do způsobené škody zahrnula oproti obžalobě všechny vylákané peníze, tedy i tu část, kterou Holomek poškozeným vrátil. Celkem šlo o více než 248 milionů korun.

Podle obžaloby se bývalý advokát dopouštěl podvodů od roku 2000 do roku 2011. Státní zástupce Leo Foltýn mu kladl za vinu celkem 59 případů, kdy si muž údajně většinou sám půjčoval peníze, přijímal je do úschovy nebo nabízel zhodnocení svěřených financí. Půjčky nebo jiné závazky ale buď nesplácel vůbec, nebo jen částečně.

Poškození prý Holomkovi věřili a považovali ho za renomovaného právníka. Insolvenční správce bývalého advokáta přitom přijal pohledávky stovky věřitelů za více než 426 milionů. Podle něj Holomek nespolupracuje a naděje většiny věřitelů, že své peníze uvidí, je mizivá. Někdejší elitní advokát se dostal do problémů v únoru 2011, kdy na něj poškození klienti podali insolvenční návrh. Později se kauzou začala zabývat policie. Soud ji začal řešit loni v dubnu.

Holomek tvrdil, že neměl důvod půjčovat si peníze pro soukromé účely. Lidé se na něj údajně obraceli kvůli finančním investicím, úroky se pohybovaly od dvou do šesti procent měsíčně. Spolupráce podle něj byla často dlouhodobá, část peněz údajně klientům vracel, částečně se půjčky zvyšovaly. Různé smluvní vztahy podle něj často zakrývaly, že šlo o finanční investici.

Investoři podle bývalého advokáta "jednoznačně věděli, do jakého rizika jdou". Peníze Holomek podle svých slov investoval do nákupu pozemků pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Investice nevyšla údajně i kvůli změně zákona, kdy bylo nutné v roce 2010 rychle systémy zapojit. "Spousta investorů to nestihla. Naše investice do pozemků byla zcela zmařená, nikdo o to neměl zájem," uvedl Holomek.

V některých podvodech mu údajně pomáhala zlínská advokátka Bronislava Orbesová. Podle obžaloby si na svůj účet nechala posílat peníze od Holomkových klientů v době, kdy měl advokát obstavené účty, a poté mu je předávala. Podle obžaloby se dopustila podvodu, byť s nižší škodou. Soud dnes ale Orbesovou zprostil obžaloby s tím, že nevěděla, že peníze zasílané na účet pocházejí z podvodů. Ženě, která vinu odmítla, hrozilo až osm let vězení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu