Zvyšuje se počet zodpovědných dlužníků

Podle statistik Exekutorského úřadu Přerov JUDr. Tomáše Vrány, který patří k největším v ČR, vzrostl v roce 2014 o 15 % počet dlužníků, kteří projevili snahu dohodnout se na řešení svých závazků. Co se týká celkového počtu exekucí, zaznamenal úřad za loňský rok mírný nárůst. Konkrétně se jednalo o 67 783 případů, přičemž v roce 2013 jich bylo 61 733.

Jsme z loňské bilance velice překvapeni, protože nárůst dlužníků, kteří mají zájem řešit své závazky, se oproti roku 2013 zvýšil poměrně výrazně,“ říká soudní exekutor Tomáš Vrána a dodává: „Tuto skutečnost velice vítáme a navíc je pro dlužníky finančně výhodnější. Jde především o to, že dohoda splátkového kalendáře je rozhodně šetrnější než nucená dražba nemovitosti či movitého majetku. V případě řádného splácení může dlužník předejít řadě nepříjemných situací, tou nejvýraznější z nich je jistě návštěva zaměstnanců soudního exekutora na adrese dlužníka.

Příčiny nárůstu zodpovědných dlužníků lze hledat především v lepší informovanosti veřejnosti. Exekuce jsou aktuálně velmi medializovaným tématem, což přispívá i k větší gramotnosti v oblasti řešení problémů s dluhy, přičemž právě Exekutorský úřad Přerov provádí pravidelná školení finanční gramotnosti mezi širší veřejností a podporuje edukativní aktivity, jako například projekt Abraka Muzika.

Domnívám se, že se lidé začali o řešení problémů více zajímat, porovnávají si příjmy s výdaji a vůči dlouhodobé marketingové masáži se stávají imunními. Pokud dojde nesplacený závazek do stádia nařízené exekuce, lidé se o něj zajímají a k exekuci nejsou lhostejní v takové míře, jak tomu bylo dříve,“ hodnotí aktuální vývoj Tomáš Vrána.    

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu