EK: Česko nemusí EU vracet dotace pro Agrofert, nepožádalo o jejich proplacení

Brusel/Praha 26. dubna (zpravodaj ČTK) - Česko nemusí na základě auditu firem okolo Agrofertu vracet Evropské unii žádné peníze. Novinářům to řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu.

Česká tisková kancelář
Vracení dotací
Foto: Shutterstock

Česká ministryně financí Alena Schillerová dnes řekla, že Česko se chce proti unijnímu auditu, který konstatovat střet zájmů premiéra Andreje Babiše, bránit kvůli tomu, že Evropská komise vykládala český zákon. To ale podle Schillerové může jen český soud.

Komise v pátek zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, podle níž je Babiš ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů. Všechny unijní dotace v řádu stovek milionů korun, o které Agrofert od té doby usiloval, by podle auditu muselo Česko vracet.

"České úřady nedeklarovaly žádné výdaje pro jakoukoli z operací, jimiž se zpráva zabývala. Proto není nutná žádná finanční oprava," řekl ovšem dnes mluvčí komise Balázs Ujvari.

Bývalý eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger v prosinci 2018 prohlásil, že komise nebude kvůli podezření na konflikt zájmů Česku proplácet žádné peníze pro Agrofert až do ukončení auditů. České ministerstvo financí na to reagovalo vyjádřením, že nebude žádné takové žádosti k proplacení do Bruselu odesílat.

Babiš závěry auditu odmítl s tím, že jsou účelové a zmanipulované, svůj nesouhlas dalo najevo i ministerstvo pro místní rozvoj. Ministryně financí Schillerová řekla, že se chce proti auditu bránit, protože český zákon může vykládat pouze český soud. Schillerová také uvedla, že podle jejích informací české řídící orgány od chvíle účinnosti zákona o střetu zájmů neposkytly žádnou dotaci firmám Agrofertu. Zdůraznila, že hovoří o kohezních dotacích, nikoli o zemědělských, o kterých EK ještě rozhoduje.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes novinářům řekla, že proti sobě stojí dva právní názory, mezi kterými by měl rozhodnout jedině nezávislý soud. České úřady podle ní analyzují možné kroky, které by k získání soudního rozhodnutí vedly. Audit jako takový u Soudního dvora Evropské unie podle českého kabinetu napadnout nelze.

Mluvčí českého Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Lenka Rezková připomněla, že zatím se jedná o výsledky nezemědělské části auditu. "Kde se také uplatňují zcela odlišné finanční postupy, než které má SZIF jakožto certifikovaná platební agentura v rámci Společné zemědělské politiky ve vztahu s Evropskou komisí. Auditní šetření týkající se zemědělských dotací nebylo doposud ukončeno," dodala.

Evropská komise bude podle mluvčího Ujvariho s Českem v návaznosti na audit dále řešit pouze některá doporučení auditu, jejichž prostřednictvím mají české úřady zlepšit fungování unijního práva při přidělování dotací z fondů EU. Z celkových 15 doporučení české úřady, které finální zprávu dostaly v listopadu, vyhověly 11.

"My nyní nadále zůstaneme v kontaktu s českými úřady ve věci zbývajících čtyř doporučení," dodal Ujvari.

Nejsilnější europoslanecký klub Evropské lidové strany dnes komisi vyzval, aby na základě auditu neproplácela Česku peníze z nového víceletého rozpočtu EU a mimořádného fondu obnovy. Podle europarlamentních lidovců by měla poprvé v praxi uplatnit nové pravidlo spojující čerpání unijní peněz s dodržováním principů právního státu. To umožňuje zastavit proplácení peněz těm zemím, jejichž orgány mimo jiné dostatečně nepostihují střet zájmů politiků. Mluvčí komise tuto výzvu odmítl komentovat.

Audit Evropské komise se týká unijních dotací pro český holding Agrofert, který Babiš vlastnil. V roce 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem do svěřenských fondů, nicméně unijní audit dospěl k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů, neboť fondy ovládá, když jmenuje a odvolává jejich činitele.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články