ČTK dnes o tom informoval mluvčí Evropské komise Christian Wigand, podle něhož se minulé pondělí sešel evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders se slovenským premiérem Robertem Ficem, ministrem spravedlnosti Borisem Suskem a ministrem obrany Robertem Kaliňákem, kteří ho informovali o chystaných změnách.
Reynders společně s eurokomisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou toto úterý poslali Suskovi dopis k plánovaným reformám. "Velký rozsah zamýšlených novelizací a četnost oblastí unijního práva, jichž se to týká, vyžaduje důkladnou a hlubokou analýzu. Proto jsme v tomto dopise požádali slovenskou vládu, aby zatím nepokračovala v zamýšlených úpravách a zejména, aby se neuchylovala ke zrychlené proceduře bez náležitého a pečlivého projednání se zainteresovanými subjekty na národní a evropské úrovni," sdělil Wigand.
Nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica dnes schválila návrh zrušit elitní složku prokuratury, která dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů a také například korupčních kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Elitní složka prokuratury, Úřad speciální prokuratury (ÚSP), na Slovensku funguje od roku 2004. Slovenský kabinet dnes kromě zrušení elitní složky prokuratury navrhl také snížení trestů za vybrané trestné činy a v některých případech i za korupci. Předlohy bez širší odborné debaty připravilo ministerstvo spravedlnosti.
Několik slovenských nevládních organizací, opozice i část médií předem označily tyto záměry vlády za zásahy do právního státu či za Ficovu snahu zajistit sobě a svému okolí beztrestnost. Výhrady ke zrušení ÚSP a ke způsobu přípravy změn ohledně justice vyslovila v úterý prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovenské opoziční strany dnes svolaly na čtvrteční večer před úřad vlády protest proti rušení elitní složky prokuratury. "Odmítáme tuto destrukci právního státu," uvedl podle slovenských médií šéf hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Opozice se chce také se stížností obrátit na ústavní soud.
Již čtyřnásobný ministerský předseda Fico ještě jako opoziční politik před vítězstvím své strany v zářijových předčasných volbách opakovaně kritizoval vyšetřování několika kauz z doby, kdy jeho strana byla u moci. Rozsáhlé zatýkání spustila slovenská policie v roce 2020 po porážce Směru-SD v tehdejších volbách a po odchodu této strany do opozice. Několik desítek obžalovaných včetně pracovníků policie a justice už bylo odsouzeno nebo čelí vyšetřování či obžalobě.
Pokud vládní návrh schválí parlament, prokurátoři ÚSP zůstanou zaměstnanci prokuratury. Šéf speciální prokuratury Daniel Lipšic, kterého Fico opakovaně kritizoval, ale přijde o nynější řídící funkci.
Prokurátoři ÚSP nyní podávají obžaloby v případech, ve kterých pak rozhoduje Specializovaný trestní soud. Jde nejen o korupční kauzy, ale také například o úkladné vraždy, teroristické a extremistické trestné činy či o hospodářskou kriminalitu s velkou způsobenou škodou. Prokurátoři ÚSP dohlíželi také na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která v roce 2018 vyústila na Slovensku v politickou krizi a v rezignaci Fica na funkci premiéra.
Vláda chce také změnou zákona zrušit stávající ochranu elitních policistů, kteří citlivé kauzy vyšetřovali a které nový ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu.
Diskuze k článku ()