Evropští soudci zpochybňují schválení polského plánu obnovy Evropskou unií

Varšava 28. srpna (ČTK) - Čtyři evropská sdružení soudců napadla u Tribunálu Soudního dvora Evropské unie rozhodnutí o schválení polského plánu obnovy.

Česká tisková kancelář
Evropský parlament, rezoluce odsuzující Babišův střet zájmů
Foto: Fotolia

Vyplývá to z dnešního prohlášení sdružení, o kterém informovala agentura Reuters. Polsku se schválením plánu otevřela cesta k dotacím a levným půjčkám z fondu obnovy EU.

Polsko mělo zablokovaný přístup k dotacím 23,9 miliardy eur (590,5 miliardy Kč) a k levným půjčkám 11,5 miliardy eur (284,1 miliardy Kč) kvůli sporu o nezávislost polské justice. V červnu však Evropská komise schválila polský plán obnovy, čímž Varšavě otevřela cestu k získání peněz. Uvolnění finančních prostředků ovšem EK podmínila splněním "milníků" potvrzujících nezávislost polského soudnictví. Rozhodnutí pak schválila i Rada EU složená z ministrů hospodářství a financí.

"Tato žádost usiluje o zrušení rozhodnutí Rady z důvodu, že milníky právního státu nesplňují požadavky na zajištění účinné soudní ochrany a nerespektují rozsudky Soudního dvora EU v této věci," uvádí se v prohlášení.

Sdružení uvedla, že jejich právní kroky automaticky nepozastavují účinky rozhodnutí Rady EU o schválení plánu obnovy. Dodala však, že by mohla podat předběžné opatření, které by takové pozastavení požadovalo.

Mluvčí polské vlády podle agentury Reuters uvedl, že rozhodnutí Rady EU zůstává v platnosti a právní kroky zmiňovaných soudcovských sdružení jsou „bezdůvodné“.

Komise je dlouhodobě ve sporu s polskou národně-konzervativní vládou a obviňuje ji z podkopávání demokracie. EK zmrazila Varšavě přístup k penězům do doby, než zruší některé změny, které provedla v soudnictví země. Polsko v květnu přijalo zákon, který nahradil kontroverzní disciplinární komoru pro soudce novým orgánem. EU uvedla, že tím nebyly vyřešeny všechny problematické otázky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články