Kongres Právní prostor 2023: ve znamení energetiky

U Sečské přehrady byl dnes zahájen již 11. ročník odborného právního kongresu Právní prostor. Letošní ročník s podtitulem „Vize nebo krize?“ je věnován především energetice, druhý den se ale více než 180 účastníků kongresu může těšit na blok České právo v evropském kontextu a také na velmi očekávaný blok věnovaný aktuálním otázkám v justici.

Jako první na kongresu vystoupil doc. JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D., předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Kromě vlivů na ceny na trhu s energiemi představil v příspěvku nazvaném Recentní vývoj hospodářské soutěže na energetických trzích například míru koncentrovanosti tohoto trhu, která pádem některých energetických společností vzrostla a stále se drží poměrně vysoko. Jako druhý v bloku Obchodní vztahy v energetice vystoupil Mgr. Martin Švec, Ph.D. z právnické fakulty Masarykovy univerzity s příspěvkem Předcházení a řešení energetických krizí: Role mezinárodního práva a práva EU. V roce 2021 bylo do EU dováženo 92% ropy a ropných produktů a 83 % zemního plynu. Energetické krize se v Evropě cyklicky opakují, takže tato není ani první, ani poslední. Nejakceschopnější se při této krizi ukázala být Evropská unie, kterou omezuje hlavně odkaz na trvalou svrchovanost států pro využívání energetických zdrojů v čl. 194 – je otázkou, zda je potřeba na tomto principu trvat.

V bloku věnovanému dopadům nejen energetické krize představil nejdříve Mgr. Ing. Martin Števko komunitní energetiku jako krok k cestě k nové energetice. V současné době prochází sektor energetiky zásadními změnami – od fosilních paliv se přechází k většímu množství decentralizovaných zdrojů, z pasivního zákazníka se stává zákazník aktivní, který participuje na energetickém trhu. „Sdílení je jen virtuální účetní operace“, pro kterou je nejvhodnější formou spolek nebo družstvo. JUDr. Bc. Leoš Brantál, LL.M. nás v pokračování přednášky provedl evropskou legislativou, povinností reportování a zaváděním ESG. V tomtéž bloku je doplnila Ing. Patrícia Čekanová, Ph.D. příspěvkem věnujícím se smyslu komunitní energetiky. Tím by mělo být kromě snížení ceny silové energie hlavně snížení poplatků za distribuci elektřiny. V Rakousku řešili komunitní energetiku systémově, důležitým tahounem ale byli občasné, obce či společnosti, kteří zakládali družstva a spolky, český návrh zákona nazývaný Lex OZE II. ale za dobrou praxí pokulhává a staví zájemcům o zavedení komunitní energetiky do cesty nejednu překážku.

V dalších částech programu se ještě mají účastníci na co těšit, kromě mnoha odborných přednášek je čeká i společenský večer spojený s koncertem.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články