energie

Kongres Právní prostor: Energetika v právních souvislostech aneb vize nebo krize?

Kongres Právní prostor: Energetika v právních souvislostech aneb vize nebo krize?

Chcete si poslechnout příspěvky předních osobností nejen českého práva a ekonomie? Chcete si rozšířit obzory ve vybraných tematických oblastech? Chcete se setkat se zajímavými lidmi nejen z právního světa? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli „ano“, tak se neváhejte přihlásit na kongres Právní prostor 2023.

redakce
Nájemníky mohou překvapit nedoplatky za energie, ne vždy ale lze částku vymáhat
Topení, vytápění, energie

Nájemníky mohou překvapit nedoplatky za energie, ne vždy ale lze částku vymáhat

Ceny energií začaly v loňském roce dosahovat rekordních částek. Díky fixaci cen i dostupným zásobám se změny dotkly domácností zatím jen v omezené míře, v následujících letech ale může jít o mnohem větší problém, který se projeví ve velké části vyúčtování. Pokud bydlíte v nájemním či družstevním bydlení, mohou se na vás navíc vztahovat určitá specifika, jak v této oblasti postupovat.

Fotovoltaické elektrárny z pohledu stavebního zákona
Fotovoltaika, stavební zákon

Fotovoltaické elektrárny z pohledu stavebního zákona

Vzhledem k nově přijímaným požadavkům na energetickou účinnost staveb a hodnocení jejich energetické náročnosti, požadavkům na zvyšování míry zastoupení obnovitelných zdrojů při výrobě energie, a v současné době také k extrémním cenám za energie, jsme se rozhodli sepsat několik krátkých článků, zabývajících se realizací fotovoltaických elektráren („FVE“).

Energetický trh z pohledu hospodářské soutěže, veřejných zakázek a veřejné podpory
Elektřina, energie, vyúčtování

Energetický trh z pohledu hospodářské soutěže, veřejných zakázek a veřejné podpory

Již více než rok prožívá oblast elektroenergetiky a plynárenství v Česku i Evropské unii (dále též „EU“) dynamické období, ve kterém dochází k růstu velkoobchodních i maloobchodních cen elektřiny a plynu a současně k značné volatilitě jejich burzovních cen. Většina odběratelů, zejména z řad domácností a průmyslu, již pocítila narůst cen za dodávky elektřiny a plynu.