Nárok obětí kriminality na peníze od státu možná čeká úprava

Praha 26. ledna (ČTK) - Nárok na peněžitou pomoc od státu možná budou mít oběti trestných činů opět výhradně při zhoršení své sociální situace. Vyplývá to z vládní novely, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha v souvislosti s evropskými předpisy ale zejména upravuje zákon o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech, konkrétně zajišťování majetku. Nyní ji posoudí ústavně-právní výbor.

ČTK Česká tisková kancelář

Navrhovanou změnu u peněžité pomoci zdůvodňuje ministerstvo spravedlnosti problematickým výkladem jednoho z ustanovení. Nejvyšší správní soud podle podkladů předloni v lednu uvedl, že oběti nemusejí zhoršenou sociální situaci prokazovat. Pro nárok na tuto pomoc postačí, že doloží rozhodnutí soudu, kterým jim přiznal náhradu škody nebo nemajetkové újmy, stojí v důvodové zprávě.

"Přitom smyslem institutu peněžité pomoci je od jeho zavedení do českého právního řádu zmírnění zhoršené sociální situace, do které se oběť dostala v důsledku spáchání trestného činu," uvedlo ministerstvo.

Nejvyšší správní soud podle něj v podstatě nařídil státu nahrazovat peněžitou pomocí "všechny možné a myslitelné majetkové škody a nemajetkové újmy, pokud o nich soud pravomocně rozhodl". Prakticky to podle důvodové zprávy znamená, že i v případech, kdy by oběť měla nárok na paušální částku 10.000, nebo 50.000 korun, může dostat bez dalších podmínek až 200.000 korun.

Na 10.000, nebo 50.000 korun má podle zákona o obětech trestných činů nárok člověk, jenž doloží újmu na zdraví, nebo těžkou újmu na zdraví, která mu zhoršila sociální situaci. Až 200.000 korun může obdržet v případě, že navíc doloží i ztrátu na výdělku nebo náklady související s léčbou.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři