Nejvyšší soud nařídil nové rozhodnutí o trestu v kauze Bečvářova statku

Brno 29. března (ČTK) - Nejvyšší soud nařídil znovu otevřít případ bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka. V kauze restituce Bečvářova statku si vyslechl trest tři roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem.

Česká tisková kancelář
Ústavní soud, daňový balíček
Foto: Fotolia

Verdikt dovoláním zpochybnil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, trest měl za nepřiměřeně mírný. Nejvyšší soud mu podle České televize (ČT) vyhověl. Zákonná sazba u zneužití pravomoci se škodou velkého rozsahu začíná na pěti letech vězení.

Vrchní soud v Praze podle Střížova dovolání sklouzl ke zjednodušenému náhledu na splnění podmínek pro mimořádné snížení trestu odnětí svobody, tedy "nezohlednil dostatečně veškeré trestněprávně relevantní aspekty".   

"Nejvyšší soud vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce v části týkající se výroku o trestu. Ztotožnil se s námitkami nejvyššího státního zástupce, které směřovaly proti mimořádnému snížení trestu pod dolní hranici trestní sazby pro obviněného referenta Pozemkového úřadu Praha," uvedl podle ČT mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Vrchní soud tak musí o trestu rozhodnout znovu.

Kauza má spletitý vývoj, postupně padaly různé rozsudky nad Horákem, včetně sedmiletého nepodmíněného trestu, ale také zprošťujícího výroku. Už dříve zasáhl i Nejvyšší soud, nesouhlasil zejména s výkladem, podle kterého někdejší úředník nejednal úmyslně, nýbrž z nedbalosti. Naposledy už vrchní soud akceptoval právní názor Nejvyššího soudu, avšak odmítl s ohledem na konkrétní okolnosti udělit nepodmíněný trest.   

Horák podle vrchního soudu neměl motiv při restituci Bečvářova statku podvádět, ani z toho neměl prospěch. Od doby spáchání trestného činu uplynulo zhruba deset let, muž je v důchodovém věku a lituje svých pochybení. Podle žalobců však neprojevil skutečnou sebereflexi.

Horáka spolu s jeho nadřízenými Evou Benešovou a Petrem Chmelíkem vinila obžaloba z toho, že nezákonně přiřkli dnes již zemřelé Emilii Bednářové a dalším restituentům náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi a způsobili škodu ve stovkách milionů korun.   

Benešová naposledy odešla od odvolacího soudu také s podmínkou. Roční podmíněný trest nad Chmelíkem je jediným verdiktem v kauze Bečvářova statku, který prošel celou soudní soustavou a potvrdil ho i Ústavní soud.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články