O výsledku řízení na dotaz ČTK informovala mluvčí Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Markéta Smejkalová. U NS se problematikou zabýval jeho velký senát, a to kvůli nutnosti překlenout starší právní názor, spojený například s kauzou knižního vydání projevů Adolfa Hitlera, jehož vydavatelé byli obžaloby zproštěni.
Nově NS přijal výklad, že přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia se nemusí dopustit jen autor díla, ale také ten, kdo veřejně zpřístupňuje cizí dílo naplňující znaky uvedené skutkové podstaty. Nestačí, že se od obsahu stručně distancuje. Dílo by měl doplnit komentářem, který odráží prokazatelné historické skutečnosti a odpovídá současnému stavu vědeckého poznání dané problematiky. "Takový komentář by pak měl proporcionálně odpovídat rozsahu díla," uvedla mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.
Fiksová před okresním soudem stanula jako jednatelka žďárského vydavatelství Bodyart Press. Podle verdiktu okresního soudu, potvrzeného Krajským soudem v Brně, se dopustila popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Dostala peněžitý trest 15.000 korun, vydavatelství jako právnická osoba mělo zaplatit 45.000 korun.
Kniha vyšla v Bodyart Press v roce 2016 nákladem přesahujícím 600 kusů. Většina z nich se prodala. Právník Martin Zobač u krajského soudu uvedl, že Fiksová se s obsahem knihy neztotožňuje a nechala ji přeložit a vydat pouze za účelem finančního prospěchu. Podle nového výkladu NS však motiv, například právě majetkový, není pro právní kvalifikaci přečinu podstatný.
Předsedkyně odvolacího senátu Markéta Jirsová při vyhlášení rozhodnutí řekla, že kniha neobsahuje žádnou předmluvu, kde by byl prezentován názor Fiksové na obsah. Vydavatelství ke knize uvádělo, že ji publikuje ke studijním účelům. Konkrétnější vysvětlení problematiky ale chybělo.
Vyšetřovatelé se knihou Mýtus šesti milionů začali zabývat začátkem roku 2021, kdy na nakladatelství a jeho produkci upozornil Deník N. Vrchní státní zastupitelství v Praze věc předalo na Vysočinu. Policie případ nejdříve odložila. K soudu se případ dostal až po intervenci Nejvyššího státního zastupitelství.
Mýtus šesti milionů je jednou z nejznámějších publikací zpochybňujících holokaust. Autor útlého spisku například tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je "záměrným a bezostyšným" paděláním historie a že jde o "legendu genocidy".
Diskuze k článku ()