Sněmovna zpřesní vymezení rodinných příslušníků občanů unijních zemí

Praha 13. května (ČTK) - V souvislosti s novým vydáváním dokladů pro občany Evropské unie Sněmovna zřejmě zpřesní okruh lidí, kteří budou považováni za jejich rodinné příslušníky.

Česká tisková kancelář

Vládní novela cizineckého zákona má oddělit nejbližší rodinu od lidí, kteří mají s občany států EU pouze volnější příbuzenské vazby. Sněmovní bezpečnostní výbor dnes nedoporučil přijmout úpravu poslance KDU-ČSL Jana Čižinského na zrušení ustanovení, která podle něho práva vzdálenějších rodinných příslušníků a zejména nesezdaných párů omezují. Dolní komora by mohla o podobě předlohy hlasovat na schůzi, která začne koncem května.

Česko doposud nerozlišovalo mezi rodinnými příslušníky, tedy manželi, dětmi či rodiči občana EU, a takzvanými oprávněnými osobami, což jsou například nesezdaní partneři nebo lidé závislí na péči občana EU. Obě skupiny měly stejná práva, což však podle vnitra není v jiných zemích běžné a není to ani opodstatněné. Do budoucna by tak měli pouze užší rodinní příslušníci mít nárok na pobytovou kartu k přechodnému pobytu a kartu trvalého pobytu.

Lidé z druhé skupiny budou mít podle návrhu sice pobyt v ČR snadnější než jiní cizinci, nebudou však mít automatické právo na vstup do Česka. Průkazy o pobytu ale dostanou na delší dobu a nebudou muset dokládat účel jejich pobývání v ČR. "Záměrem předkladatele u druhé kategorie bylo učinit takovou právní úpravu, která by v praxi nevedla ke zneužívání těchto pobytových institutů," uvedlo ministerstvo vnitra. Cizinci, kteří v Česku již pobývají, si své současné postavení ponechají.

Novela podle ministerstva vnitra reaguje zejména na unijní nařízení, aby průkazy totožnosti a vydávaná povolení k pobytu pro občany unie měly silnější zabezpečení. Některé doklady proto bude potřeba vyměnit. Předloha v souladu s dohodou o odchodu Velké Británie z EU také umožňuje další pobyt v Česku Britům, kteří tu oprávněně bydleli ke konci loňska.

Bez stanoviska bezpečnostního výboru budou poslanci hlasovat o pozměňovacím návrhu Miloslava Janulíka (ANO), podle kterého by komerční zdravotní pojištění cizincům s dlouhodobým pobytem v Česku mohla  poskytovat jen Pojišťovna VZP a následně dceřiné společnosti jakékoli zdravotní pojišťovny. Výbor se neshodl ani na postoji k úpravám Čižinského a Petra Třešňáka (Piráti) o zdravotním pojištění dětí narozeným cizinkám s dlouhodobým pobytem, byť je ministerstvo vnitra podpořilo. Podle návrhů by tyto děti měly přistup do systému běžného veřejného zdravotního pojištění.

Sněmovna v novele patrně upraví řízení s cizinci, kteří žádají o přiznání postavení osoby bez státní příslušnosti. Měli by mít například uděleno právo pobytu na 90 dní. V souběžné novele azylového zákona výbor doporučil možnost vydávat namísto cestovního průkazu totožnosti evropský cestovní doklad pro návrat a zavést pravidla pro posouzení žádosti o cestovní povolení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu