Sněmovna zpřesní vymezení rodinných příslušníků občanů unijních zemí

Praha 13. května (ČTK) - V souvislosti s novým vydáváním dokladů pro občany Evropské unie Sněmovna zřejmě zpřesní okruh lidí, kteří budou považováni za jejich rodinné příslušníky.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Vládní novela cizineckého zákona má oddělit nejbližší rodinu od lidí, kteří mají s občany států EU pouze volnější příbuzenské vazby. Sněmovní bezpečnostní výbor dnes nedoporučil přijmout úpravu poslance KDU-ČSL Jana Čižinského na zrušení ustanovení, která podle něho práva vzdálenějších rodinných příslušníků a zejména nesezdaných párů omezují. Dolní komora by mohla o podobě předlohy hlasovat na schůzi, která začne koncem května.

Česko doposud nerozlišovalo mezi rodinnými příslušníky, tedy manželi, dětmi či rodiči občana EU, a takzvanými oprávněnými osobami, což jsou například nesezdaní partneři nebo lidé závislí na péči občana EU. Obě skupiny měly stejná práva, což však podle vnitra není v jiných zemích běžné a není to ani opodstatněné. Do budoucna by tak měli pouze užší rodinní příslušníci mít nárok na pobytovou kartu k přechodnému pobytu a kartu trvalého pobytu.

Lidé z druhé skupiny budou mít podle návrhu sice pobyt v ČR snadnější než jiní cizinci, nebudou však mít automatické právo na vstup do Česka. Průkazy o pobytu ale dostanou na delší dobu a nebudou muset dokládat účel jejich pobývání v ČR. "Záměrem předkladatele u druhé kategorie bylo učinit takovou právní úpravu, která by v praxi nevedla ke zneužívání těchto pobytových institutů," uvedlo ministerstvo vnitra. Cizinci, kteří v Česku již pobývají, si své současné postavení ponechají.

Novela podle ministerstva vnitra reaguje zejména na unijní nařízení, aby průkazy totožnosti a vydávaná povolení k pobytu pro občany unie měly silnější zabezpečení. Některé doklady proto bude potřeba vyměnit. Předloha v souladu s dohodou o odchodu Velké Británie z EU také umožňuje další pobyt v Česku Britům, kteří tu oprávněně bydleli ke konci loňska.

Bez stanoviska bezpečnostního výboru budou poslanci hlasovat o pozměňovacím návrhu Miloslava Janulíka (ANO), podle kterého by komerční zdravotní pojištění cizincům s dlouhodobým pobytem v Česku mohla  poskytovat jen Pojišťovna VZP a následně dceřiné společnosti jakékoli zdravotní pojišťovny. Výbor se neshodl ani na postoji k úpravám Čižinského a Petra Třešňáka (Piráti) o zdravotním pojištění dětí narozeným cizinkám s dlouhodobým pobytem, byť je ministerstvo vnitra podpořilo. Podle návrhů by tyto děti měly přistup do systému běžného veřejného zdravotního pojištění.

Sněmovna v novele patrně upraví řízení s cizinci, kteří žádají o přiznání postavení osoby bez státní příslušnosti. Měli by mít například uděleno právo pobytu na 90 dní. V souběžné novele azylového zákona výbor doporučil možnost vydávat namísto cestovního průkazu totožnosti evropský cestovní doklad pro návrat a zavést pravidla pro posouzení žádosti o cestovní povolení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články