Úpravu připravenou ministerstvem školství předložili poslanci ze všech sedmi frakcí ve Sněmovně kvůli urychlení legislativního procesu. Podle novely budou moci žadatelé v přihlášce stanovit prioritní školy podle toho, kde by chtěli studovat nejvíc. Úspěšní žadatelé budou díky digitalizaci přijímacího řízení umístěni s ohledem na preferovanou školu a výsledky. Změna má urychlit obsazování středních škol. Systém pro digitalizaci přihlašování na střední školy zajistí podle ministerstva školství jeho příspěvková organizace Cermat, která zrušila veřejnou zakázku na dodavatele.
Ministerstvo slibovalo novelu předložit do konce září, nakonec ji předložili poslanci kvůli zrychlení legislativního procesu. "Je to jediný způsob, jak termínově zvládnout již příští přijímací řízení," vysvětlil ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Poslanci žádají o přijetí novely Sněmovnou už v prvním kole projednávání. Nejbližší schůze dolní parlamentní komory začíná příští týden. Fiala uvedl, že novela zásadně zjednoduší a zpřehlední přijímací proces pro žáky, rodiče i školy.
Zavedení digitalizované formy přijímacího řízení na střední školy si stanovil Bek jako cíl při květnovém nástupu do funkce. Reagoval tak na komplikace, které letos způsobily dosavadní systém přijímacího řízení a zároveň zvýšený počet žadatelů o studium. Podle kritiků je dosavadní proces přijímacího řízení zdlouhavý, nepřehledný a způsobuje nejistotu těm, kteří jsou přijímáni až po náhradním termínu a na odvolání. Na potřebě změny přijímacího řízení se shodují politici i odborníci.
Nyní mohou žáci na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Přijetí na školu musí potvrdit odevzdáním zápisového lístku do deseti pracovních dnů. Po oznámení výsledků prvního kola přijímacího řízení se mohou neúspěšní uchazeči odvolávat a hlásit se do dalších kol přijímacích zkoušek. Ta vypisují střední školy, které po prvním kole nenaplnily své kapacity.
Novela má zrušit podávání zápisových lístků, protože nově mají být uchazeči automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení. "Toto rozřazení proběhne společně pro řádný i náhradní termín zkoušek. Tak se eliminuje období nejistoty uchazečů, jejich zákonných zástupců, ale i přijímajících škol, kdy nebylo zřejmé, zda uchazeči byli přijati či přijatí budou, zda na školu nastoupí či nikoli," stojí ve zdůvodnění novely.
Systém pro digitalizaci přihlašování na střední školy zajistí Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), který ho má spustit ve spolupráci s ministerstvem školství nejpozději k 15. lednu 2024. "Protože z legislativních a časových důvodů není možné stihnout řádné dokončení procesu v červenci zahájené veřejné zakázky, byla tato veřejná zakázka zrušena a Cermat zajistí vývoj systému tzv. 'in-house', tedy vlastními zaměstnanci," uvedlo dnes ministerstvo školství v tiskové zprávě. Celkové náklady na vlastní vývoj budou podle něj výrazně nižší než nejlevnější nabídka ve výběrovém řízení, která nesplňovala podmínky zadávací dokumentace a musela být vyloučena.
Do tendru o zakázku se přihlásilo šest firem, čtyři byly kvůli nesplnění podmínek vyloučeny, vyplývá z registru veřejných zakázek. Nejlevnější nabídku za 4,5 milionu korun podala společnost PragoData, podle níž byla zakázka netransparentně nastavená. Společnost dnes oznámila, že podala minulý týden k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na přezkoumání veřejné zakázky. Úřad zahájil s Cermatem správní řízení, po jehož začátku nesmí zadavatel 60 dní uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem. Když nyní Cermat zadávací řízení zrušil, úřad správní řízení pravděpodobně zastaví, protože zanikl důvod řízení.
Společnost PragoData v minulých letech poskytovala Cermatu podporu pro informační systém, technologie letos v červnu přešly do správy pracovníků Cermatu. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí na dotaz ČTK uvedl, že se k okolnostem veřejné zakázky vyjádří ve čtvrtek.
Diskuze k článku ()