Přes 7 z 10 obětí zažilo některou z forem psychického násilí, téměř 18 % bylo odstřiženo od finančních prostředků a 14 % bylo sexuálně zneužito. S fyzickými útoky se setkaly téměř dvě třetiny žen (64 %) i mužů (65 %), kteří domácí násilí někdy zažili, a přes 17 % obětí se dodnes potýká s trvalými fyzickými následky. Nejnovější výzkum iniciativy Pod Svícnem a výzkumné agentury Ipsos dále ukázal, že v 1 ze 6 případů (17 %) domácího násilí je agresorem někdo z rodičů.
Nejčastějšími agresory jsou partneři a rodiče
„Více než tři čtvrtiny žen, které zažily domácí násilí, se s ním setkalo ze strany partnera, mužů ve stejné situaci je téměř 30 %. Další oblastí se znepokojivými výsledky jsou rodinné vztahy – každá šestá oběť (17 %) zažila násilí od rodičů, v případě mužů jde dokonce o každou třetí (33 %),” říká poslankyně Barbora Urbanová, jež stála u založení iniciativy, prostřednictvím které chce mimo jiné edukovat společnost nebo docílit legislativních změn v oblasti domácího násilí a dodává: „taková data potřebujeme k tomu, abychom věděli, kde musíme poskytovat pomoc nejakutněji.”
Psychické týrání zažilo 7 z 10 obětí
Výzkum ukázal, že se téměř 75 % žen, které prožily domácí násilí, setkalo s psychickým týráním a u mužů jde o bezmála 60 % případů.
Druhou nejčastější formou jsou fyzické útoky, se kterými se setkaly téměř dvě třetiny (64 %) všech obětí.
Sociální izolaci zažila více než čtvrtina poškozených mužů a téměř třetina žen, 18 % obětí bylo odstřiženo od svých financí a každá sedmá oběť (14 %) prožila sexuální zneužití – v případě žen jde dokonce o 17 %.
Více než polovina obětí si nese následky dodnes
„Velmi často se stává, že se z obětí domácího násilí stávají v pozdější době agresoři nebo naopak oběti, a to proto, že neznají správné vzorce chování. Více než polovina obětí si nese trvalé sociální následky, které mají vliv zejména na mezilidské vztahy a důvěru, u téměř 45 % se objevuje posttraumatická stresová porucha – u mužů dokonce ve 2 případech ze 3,” vysvětluje Michaela Studená, spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem. Alarmující je také to, že si každá šestá oběť nese i fyzické následky. „Z tohoto důvodu musíme pracovat na tom, abychom o případech domácího násilí věděli včas a dokázali efektivně zasahovat,” dodává Studená.
Tématu domácího násilí se věnujeme i v rozhovoru s poslankyní Barborou Urbanovou.
O metodologii výzkumu:
Výzkum byl realizován 28.7. – 1. 8. 2022 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR ve věku 18 a více let. Celkem se ho zúčastnilo 1050 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz. Pro účely tohoto výzkumu bylo domácí násilí definováno jako veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického či ekonomického násilí, k němuž dochází v rodině nebo v domácnosti na dětech, či seniorech anebo mezi bývalými či stávajícími manžely či partnery, bez ohledu na to, zda pachatel sdílí nebo sdílel společnou domácnost s obětí.
Pod svícnem
Iniciativa Pod svícnem vznikla v roce 2022 s cílem edukace společnosti a změny legislativy v oblasti domácího násilí. Za jejím vznikem stála Barbora Urbanová a Michaela Studená za podpory osobností odborné a kulturní sféry. Projekt doplňují výpovědi obětí a stránky na sociálních sítích. Součástí projektu je také petice “Za bezpečný domov”.
Více na:
www.facebook.com/iniciativapodsvicnem
https://www.instagram.com/pod.svicnem/
IPSOS
Ipsos je výzkumnou, technologickou a konzultační společností. Výzkumu trhu se Ipsos věnuje 30 let a je největší agenturou na českém trhu. Spolupracuje s pobočkami sítě Ipsos v 90 zemích. Z Prahy řídí projekty po celém světě a sídlí zde i vedení Ipsos Central Europe Cluster (ČR, SR, Maďarsko, Rakousko). Ipsos disponuje moderním technickým zázemím pro sběr a zpracování dat a využívá know-how divizí specializovaných na výzkumy značky a komunikace, mapování trhu a segmentaci, zákaznickou zkušenost a kvalitativní výzkum. Ipsos je členem organizací SIMAR, ESOMAR, MSPA a řídí se jejich etickými principy a metodickými pravidly. Dlouhodobě se věnuje tématům CSR a udržitelného rozvoje.
Více na www.ipsos.cz.
Diskuze k článku ()