Zakladatelé start-upů žádají vládu o úpravu systému zaměstnaneckých akcií

Praha 22. dubna (ČTK) - Zakladatelé českých start-upů a investoři do nich vyzvali vládu, aby upravila systém zaměstnaneckých akcií. V otevřeném dopisu, který má ČTK k dispozici, žádají o prodloužení odkladu daňové povinnosti na zaměstnanecké akcie či o větší flexibilitu opčních programů na akcie z hlediska vlastnické struktury firem.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Úprava systému zaměstnaneckých akcií by podle autorů dopisu pomohla podpořit rozvoj českých inovativních firem, což by pomohlo rozvoji celého českého hospodářství.

"Naše země má technologickou tradici, máme kvalitní univerzity a mnoho chytrých a pracovitých lidí. Bez těchto lidí úspěšný start-up nelze vybudovat, ale zakladatelé jim na začátku často nedokážou nabídnout stejnou odměnu jako velké zaběhnuté firmy, včetně těch zahraničních. Jednou z mála možností, jak talentované zaměstnance získat, je nabídnout jim finanční podíl na případném budoucímu úspěšném prodeji start-upu nebo jeho vstupu na burzu ve formě zaměstnaneckých akcií," uvádí autoři dopisu.

Podle nich ale české zákony systém zaměstnaneckých akcií komplikují. Za vážný problém označují zejména daňovou povinnost pro vlastníky zaměstnaneckých akcií, která je odložená na dobu deseti let od nabytí akcií. Podle autorů dopisu to ale nemusí být dostatečná lhůta, protože prodej start-upu se do té doby nemusí uskutečnit. Žádají proto, aby zaměstnanci nikdy nemuseli dopředu platit daň z opce nebo podílu, který se stále neprodal.

Autoři dopisu také chtějí změnit ustanovení, podle kterého se opce na zaměstnanecké akcie převádějí na skutečný podíl ve firmě. Podle nich to komplikuje vlastnickou strukturu, a tím i fungování start-upu.

Dokument podepsalo 146 zakladatelů českých start-upů a investorů do nich. Mezi signatáři jsou například Jakub Havrlant ze skupiny Rockaway Capital, generální ředitel společnosti lékáren Pilulka Martin Kasa či generální ředitel prodejce letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý.

Návrh na změnu právního rámce zaměstnaneckých akciových programů v první polovině dubna představili vládní Piráti. Jejich návrh počítá s tím, že by se zdaňoval až prodej slíbeného podílu a hotovostní příjem ze strany zaměstnance. Návrh také pracuje s tím, že se na zaměstnance v opčním programu bude nahlížet jako na investora a jeho příjem plynoucí ze zhodnocení jeho podílu nebude brán jako příjem ze závislé činnosti.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články