Ministr Babiš: Nikdo neuvidí, kolik si dáte piv

V pondělí 30. listopadu hostily prostory Právnické fakulty UK přednášku vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše na téma „nová daňová a protikorupční legislativa“. Ministr přijal pozvání Spolku českých právníků Všehrd.

Spolek českých právníků Všehrd
Foto: Fotolia

V úvodu byli posluchači v krátkosti seznámeni s nejčastějšími typy daňových úniků a problematikou karuselových podvodů, a stejně tak s některými úspěšnými zásahy finanční správy vůči nim. Padla i zmínka o tzv. „daňové kobře“, jak bývá někdy označován systém spolupráce finanční správy, celní správy a Policie ČR. K tomu ministr připomněl, že jeho cílem bylo vždy „ne zvyšovat daně, ale především je vybírat.“ Byla též zmíněna plánovaná úprava pravidel pro provoz hazardních her, především navýšení daně ze zisků z nich plynoucích. Dalším probíraným tématem, těšícím se v poslední době velké publicitě, byla elektronická evidence tržeb. Mluvilo se jak o jejím plánovaném fungování, tak o aktuálních protestech opozice i části veřejnosti proti ní. K tomuto odporu a především názorům, že se jedná o „šmírování“ občanů se pan ministr vyjádřil poměrně jasně, když řekl, že „to není žádný big brother který všechny sleduje“„toto téma bylo zpolitizováno, skutečně nikdo neuvidí, kolik si dáte piv.“

Ve své řeči se však zabýval i aktuálními problémy, a to především současnou uprchlickou krizí, přičemž v souvislosti s ní kritizoval pomalost fungování Evropské unie. Vytýkal jejímu vedení, že v případě této krize nereagovala EU tak rychle, jak by se v případě krize jednat mělo, dokonce přirovnal současnou situaci v Evropě k povodni či jiné přírodní katastrofě, během kterých se také musí jednat okamžitě. Ovšem k tématu členství České republiky v EU se navzdory těmto výtkám vyjádřil pozitivně – „Chceme být aktivními členy Evropské unie, a také v ní chceme prosazovat naše zájmy.“ Zároveň ale ostře odmítl navrhovaný systém přerozdělování uprchlíků podle kvót, který neváhal označit za „nesmysl, který nemůže fungovat“, a to i s ohledem na fakt, že k nám „nikdo z těch uprchlíků nechce.“

Také řekl, že skutečnost, že „někteří lidé u nás zneužívají tento problém proti muslimům, je špatná.“ V této souvislosti též zmínil několik let, která strávil v Maroku, jehož obyvatelstvo tvoří z 98 % muslimové, a která již dříve označil za nejlepší léta svého života. Jako možný způsob okamžitého řešení uprchlické krize by si představoval centrálně řízenou kontrolu vnějších hranic Schengenského prostoru včetně společné a centrálně řízené pohraniční stráže, a s tím spojený boj proti „pašerákům lidí, kteří je neskutečně odírají, berou jim peníze, úspory, za to, že je naloží na gumový člun a po pár kilometrech na moři je dostanou do Schengenu.“ Dále vyjádřil názor, že jediným skutečným řešením současných problémů je mír v Sýrii, resp. že bychom měli řešit válku v Sýrii jako primární problém, protože „mír v Sýrii je klíčem k řešení uprchlické krize.“

Na závěr byl ponechán prostor pro dotazy zúčastněných posluchačů, které se týkaly například elektronické evidence tržeb, konkrétně možných komplikací z hlediska technického provedení. Ministr se vyjádřil v tom smyslu, že o technickou stránku EET nemá obavy, byť zatím nejsou vybráni konkrétní dodavatelé softwaru pro její provoz. Jeden z dotazů se také týkal povinnosti doložit způsob nabytí majetku, a to s ohledem na princip zákazu retroaktivity, ovšem ani zde pan ministr neviděl problém, neboť dle jeho slov může finanční správa provádět kontroly pouze tři roky nazpět a za tu dobu by nemělo být pro nikoho těžké vše doložit. Navíc dle jeho slov nemá jít o plošný monitoring získaného majetku, a tedy o určitou formu majetkového přiznání, ale spíše o selektivní dotazování, které se bude týkat maximálně několika set případů ročně.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články