Rozdělení SJM za situace, kdy muž nadstandardně vydělával, zatímco žena mu doma poskytovala zázemí – disparita podílů

Nejvyšší soud[1] se zabýval případem rozdělení majetku bývalého profesionálního sportovce při rozvodovém řízení za situace, kdy on nadstandardně vydělával, zatímco žena mu poskytovala doma zázemí.

advokátní koncipient, advokátní kancelář JUDr. Eva Ondřejová, LL.M., Ph.D.
advokátka, advokátní kancelář JUDr. Eva Ondřejová, LL.M., Ph.D.
Foto: Shutterstock

Soud prvního stupně v projednávané věci shledal důvody pro odklon od principu rovnosti podílů účastníků a stanovil disparitu podílů v poměru 60:40 ve prospěch manžela. V argumentaci zohlednil, že to byl právě on, kdo dosahoval značných příjmů a zajistil tak vysoký životní standard rodiny a zasloužil se o získání společného majetku velké hodnoty. Na druhé straně to byla manželka, která po vzájemné dohodě přestala pracovat po uzavření manželství a doprovázela muže při zahraničních angažmá a starala se o syna muže z předchozího manželství. Oba manželé podali proti rozhodnutí soudu prvního stupně odvolání.

Odvolací soud – Krajský soud v Ústí nad Labem rovněž shledal v projednávané věci důvody pro odklonění se od principu rovnosti účastníků, nicméně oproti rozsudku soudu prvního stupně stanovil disparitu podílů účastníků v poměru 2:1 ve prospěch manžela. Odvolací soud uvedl, že dosahoval vysokých příjmů, ale tyto byly výsledkem jeho dřívější dlouhodobé aktivity spadající do období předcházející manželství a zdůraznil, že veškerý vypořádávaný majetek byl pořízen výlučně z prostředků manžela. Proto se přiklonil k výraznější disparitě podílů. 

Manželka podala proti rozhodnutí odvolacího soudu dovolaní, kdy namítala, že se odvolací soud odchýlil od ustálené rozhodovací praxe dovolacího soudu a úvahy odvolacího soudu o disparitě podílů shledávala v kontextu rozhodovací praxe dovolacího soudu jako zjevně nepřiměřené. Manžel podal dovolání a požadoval s ohledem na mimořádné zásluhy disparitní podíl v poměru 5:1 vzhledem k nulové roli manželky v rodinné domácnosti.

Dovolací soud vytkl soudu odvolacímu, že se odchýlili od rozhodovací praxe dovolacího soudu. Dle názoru dovolacího soudu byl dán prostor pro úvahu o možném odchýlení od principu rovnosti podílů účastníků na vypořádávaném společném jmění, ovšem nikoliv tak, jak učinil při rozhodování o odvolání v poměru 2:1. Odvolací soud dle dovolacího vůbec nezohlednil skutečnost, že manželka pečovala o syna manžela z minulého manželství, nedostatečně zohlednil, že se starala o chod společné domácnosti, kdy se věnoval pouze nadstandardně vysokým příjmům manžela a nezohlednil tak podporu ze strany manželky, která mu nabývání těchto nadstandardních příjmů umožňovala. Odvolací soud měl vzít v potaz podporu manželky spočívající v péči o (navíc ani ne jejího vlastního) syna, anebo v zajištění běžného chodu domácnosti (běžný úklid, nákupy, vaření, praní). Pro tak výrazný nepoměr nebyly na základě skutkových zjištění splněny podmínky.  Odvolací soud totiž zohlednil pouze některé ve věci zjištěné skutečnosti a jiné nikoliv. 

Pokud jeden z manželů pečuje řádně o společnou domácnost, přichází disparita podílů do úvahy jen v případě mimořádných zásluh o nabytí společného majetku ze strany druhého manžela. Jestliže však druhému z manželů nelze vytýkat nedostatek péče o rodinu a – v mezích jeho možností – o společný majetek, je rozhodnutí o disparitě naprosto výjimečné a musí být odůvodněno mimořádnými okolnostmi daného případu.

Dovolací soud se proto ztotožnil se závěrem soudu prvního stupně, který stanovil disparitu podílů účastníků pouze v poměru 60:40 ve prospěch manžela, tedy podíl manželky na společném jmění v rozsahu 2/5 a podíl manžela v rozsahu 3/5.

Předmětné rozhodnutí předkládá precizní shrnutí dosavadní soudní praxe v případě disparity podílů při vypořádání SJM a poslouží praxi jako vodítko pro argumentaci v častých případech tohoto druhu. 


Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 23. 4. 2024, č. j. 22 Cdo 1735/2023-579[1]

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články