Fundamental Rights in Europe: View from a Mountain

Ochrana základních práv v rámci Rady Evropy a Evropské unie se zaměřením na právo na soukromí v dnešní digitální době byla tématem letošního ročníku mezinárodní letní školy organizované studentským spolkem Common Law Society na Patejdlově boudě v Krkonoších od 12. do 26. července 2015.

Právnická fakulta UK v Praze, Český olympijský výbor

Úspěch či neúspěch letní školy záleží na struktuře a kombinaci „lidí, místa a programu“, říká Finka Mira Turpeinen, několikanásobná účastnice letní školy. Na Patejdlovu boudu v Krkonoších se druhou červencovou neděli sjelo 26 účastníků z 13 zemí z celého světa. Největší zastoupení měly Česká republika a Slovensko, přijeli však i studenti z Bulharska, Finska, Francie, Irska, Itálie, Rakouska, Španělska, Švédska, Velké Británie nebo z takových pro Evropany vzdálených destinací jako Spojené státy americké či Keňa. I profesní složení účastníků letní školy bylo velmi pestré – od studentů práva na bakalářském, magisterském i doktorském stupni, přes studenta medicíny a etiky až k vysokoškolskému profesorovi práva. Tato různorodost nebyla v žádném případě na škodu, ba naopak. Různí účastníci z různých zemí prožili dle svých slov úžasné dva krkonošské týdny plné zajímavých přednášek a diskusí o ochraně základních práv v Evropě. V neformální rovině poté studenti pokračovali v diskusi nejen o právu na terase před chalupou, při procházkách po okolních kopcích, při volejbalu, fotbalu, v sauně či vířivce nebo večer u skleničky něčeho dobrého.

Úvodní týden letní školy byl věnován ochraně základních práv v rámci Rady Evropy. Eduardo Gill-Pedro z Lund University učil základní kurz pojmenovaný „Praktický úvod do Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.“ Hned v úvodní den letní školy měli účastníci unikátní možnost vyslechnout přednášku a diskutovat o problematice ochrany základních práv Evropským soudem pro lidská práva (ESLP) s jeho maďarským soudcem Andrásem Sajem. Ještě před ním zahájil úvodní přednáškou první specializovaný kurz na „Kritické vnímání lidských práv“ Jan Komárek z London School of Economics and Political Science. V tomto kurzu nadále pokračovali Petr Agha z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, Marija Bartl z University of Amsterdam a Barbara Havelková z Oxfordu. Ve středu 15. července přednášel studentům vládní zmocněnec pro zastupování ČR před ESLP Vít Schorm, který s účastníky po obědě pokračoval v neformální diskusi na terase před chatou.

O víkendu se účastníci rozdělili na dvě skupiny. Jedna z nich jela obdivovat krásy Prahy a druhá vyrazila v sobotu na celodenní výlet na šestnáct kilometrů vzdálenou nejvyšší českou horu Sněžku. Neděli využili účastníci k odpočinku, svezení se na bobové dráze či ochutnávce tradičních krkonošských borůvkových knedlíků.

V druhém týdnu se pozornost lektorů a účastníků ubírala směrem ochrany základních práv v rámci Evropské unie. Základní kurz na toto téma učil profesor evropského práva z Lund University Xavier Groussot. Paralelně s ním přednášela a diskutovala se studenty Orla Lynskey z London School of Economics, která učila druhý specializovaný kurz „Právo na soukromí v digitální době.“ Již podruhé přijel do Krkonoš v roli lektora Daniel Sarmiento z University Complutense of Madrid, který nejprve nastínil některé problémy přístupu Soudního dvora Evropské unie (SDEU) k ochraně lidských práv a následně na toto téma diskutoval s Janem Komárkem a účastníky letní školy. V úterý odpoledne se na terase před chatou odehrála diskuse mezi Silvií Lauder z týdeníku Respekt, Orlou Lynskey, Janem Komárkem a účastníky na téma nedávného rozsudku Soudního dvora ve věci Google Spain. Diskusi naslouchala i jedna z autorek rozsudku, nizozemská soudkyně Soudního dvora Sacha Prechal, která přednášela studentům následující den. Na poslední dva dny letní školy přijel do Krkonoš Martin Husovec z Max Planck Institutu v Mnichově, který částečně navázal na kurz Orly Lynskey a stejně jako ona hovořil o problematice ochrany osobních údajů v Evropě. Během závěrečných dvou dní měli účastníci rovněž možnost vyzkoušet si získané znalosti a dovednosti při soutěži v simulovaném soudním jednání inspirované rozsudkem Google Spain a aktuálním děním ve světovém fotbale.

Všem účastníkům se dle jejich vlastních slov letní škola velmi líbila. „Letní škola Common Law Society jistě ví, jak z různých prvků postavit dům, ve kterém se budete cítit jako doma a ve kterém se zároveň každý hodně naučí a užije si svůj čas,“ hodnotí uplynulé dva týdny Mira Turpeinen. Zaujala vás naše letní škola a chtěli byste se o ní dozvědět více informací? Neváhejte navštívit naše webové stránky  nebo nám napište na naši e-mailovou adresu summer@society.cz. Zaujala vás případně až do té míry, že byste se jí chtěli v příštím roce zúčastnit? Během následujícího ročníku, který se odehraje v červenci 2016, budeme diskutovat o zahraniční a bezpečnostní politice Evropské unie, situaci na Ukrajině, Transatlantické obchodní dohodě a mnoha dalších tématech, které Evropskou unii spojují s vnějším světem. 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Ke konstrukci mimořádné stabilizační odměny za práci ve ztíženém pracovním prostředí s rizikem nákazy covid-19 - část II.
Mimořádné odměny poskytnuté v dotačním schématu

Ke konstrukci mimořádné stabilizační odměny za práci ve ztíženém pracovním prostředí s rizikem nákazy covid-19 - část II.

Započítávají se mimořádné odměny poskytnuté v dotačním schématu do průměrného výdělku, a tedy zvyšují průměrný výdělek na výpočet dovolené, příplatků za práci přesčas, v noci, v sobotu, v neděli a ve svátek, jakož i placených překážek v práci, či nikoliv?

Kolektiv autorů
Vymožené plnění na základě pravomocného a vykonatelného rozsudku, který byl následně zrušen dovoláním
Dluh pohledávka vykonatelnost rozsudek vymožení

Vymožené plnění na základě pravomocného a vykonatelného rozsudku, který byl následně zrušen dovoláním

V tomto článku se budu zabývat tím, jak se v praxi řeší situace úspěšného žalobce, který vymohl pohledávku za žalovaným (povinným) na základě pravomocného a vykonatelného rozsudku, který byl následně dovolacím soudem zrušen, a to především ve světle ustanovení § 96 odst. 6 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soud řád (dále jen „OSŘ“) a přezkumu ústavnosti tohoto ustanovení Ústavním soudem.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu