Přesvědčení svědka o vině obžalovaných

V tomto komentáři se JUDr. Libor Vávra zabývá otázakou, zda může skutečnost, že je svědek přesvědčen o vině obžalovaných, znevěrohodnit celou svědeckou výpověď. Komentář k usnesení Městského soudu v Praze, ze dne 3.9.2015, sp. zn. 5 To 262/2015

předseda senátu Městského soudu v Praze, prezident Soudcovské Unie
Odvolací soud vrátil kauzu tzv. trafik pro poslance ODS k novému projednání
Foto: Fotolia

Komentář k usnesení Městského soudu v Praze, ze dne 3.9.2015, sp. zn. 5 To 262/2015

V předloženém případě nalézací soud při svém hodnocení konkrétního důkazu použil velmi neobvyklou argumentaci. Dovodil, že je-li svědek přesvědčen o vině obžalovaných, je jeho výpověď nevěrohodná!

Argument o domnělém mínění svědka o vině obžalovaných jakožto důvodu vyloučení jeho výpovědi z usvědčujících důkazů je ovšem dle odvolacího soudu nepřijatelný.

Je totiž naprosto běžné ne-li typické, zdůrazňuje apelační senát, že svědci nějakých skutkových okolností, nějakého děje či jednání obviněných osob, z logiky fungování lidské psychiky na podkladě svých vjemů a svého rozumu činívají již ve chvíli pozorované události, případně i předem či posléze, ať již podvědomě či vědomě, názory o významu a smyslu pozorovaného, jejichž součástí jsou názory na otázku „viny“ jednající, posléze obviněné osoby.

Případné přesvědčení svědka o vině obžalovaného tak ani zdaleka neznamená, že svědek ať již zlovolně či bezděčně vypovídá nepravdu o svých vjemech, stejně jako hypotetická naprostá emocionální či racionální nezaujatost svědka, který z těch či oněch důvodů žádné vyhraněné postoje k otázce viny obviněné osoby nechová a žádné úvahy o povaze inkriminovaného jednání nečiní (pokud je něco takového vůbec možné), nezaručuje objektivitu či pravdivost jeho podání událostí.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články