Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm. Tuto prosincovou novelu ovšem sami soudci v březnu odmítli jako protiústavní.
Polsko nedávno přijalo nový zákon o ústavním soudu. I když řeší některé z dřívějších námitek Evropské komise, její obavy nerozptýlil.
"Není to debata proti Polsku, ale o zneužívání současných orgánů, které ohrožují demokracii, právní stát a které jdou proti vlastní společnosti," řekl polský europoslanec Janusz Lewandowski z frakce Evropské lidové strany, která se spojila s dalšími čtyřmi skupinami snávrhem rezoluce kritizující polskou vládu za podkopávání demokratických norem a hodnot. O rezoluci se má hlasovat ve středu.
Jiní polští europoslanci ze strany PiS dnes polskou vládu hájili. "Evropská unie prochází největší krizí - brexit, možná odchod dalších zemí, nedostatek demokratických standardů a migrační krize," řekl europoslanec Ryszard Legutko. Ten také obvinil své kolegy z organizování debaty o Polsku, protože jejich političtí spojenci ztratili mocenský monopol a nemohou se s tím smířit.
Agentura Reuters poznamenala, že Polsko vykazuje pramálo známek toho, že by se chtělo podrobit tlaku. Je přitom velmi nepravděpodobné, že Evropská komise bude s to Varšavu potrestat nejpřísnějšími sankcemi, které se v takových případech předpokládají, tedy zbavení Polska hlasovacích práv v EU. Polsko ale podle některých komentářů může na svůj odpor doplatit při projednávání rozpočtu EU, kde hrozí, že by mohlo přijít o hodně ze společných finančních fondů.
rv spr
Diskuze k článku ()