Konference OTIDEA - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY: ,,Nejste v tom sami”

Konference OTIDEA - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY: ,,Nejste v tom sami”

V souvislosti s blížící se povinností přejít na elektronickou komunikaci v procesu zadávaní veřejních zakázek (18.10.2018) se takzvaně ,,roztrhl pytel” se semináři a kongresy, jejichž obsah je zaměřen právě na toto téma a změny, které nás v oblasti veřejných zakázek čekají. Do této podzimní série akcí, jež se věnují veřejným zakázkám, patří i konference OTIDEA - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY 2018/2019.

Karolina Drachovská

Karolina Drachovská

redaktorka

Karolina Drachovská

redaktorka

Cílem letošního ročníku, který nese podtitul ,,Nejste v tom sami”, bylo poskytnout zadavatelům a dodavatelům praktické rady, pomoci ve složité oblasti veřejných zakázek a na praktických situacích demonstrovat řešení možných problémů. Již devátý ročník této konference se konal 25. 9. 2018 v pražském hotelu Occidental. 

V rámci bohatého programu vystoupila nejen řada předních odborníků z oboru veřejných zakázek, ale prostor byl věnován i užitečným ,,radám do života” - jak zvládat stres (nejen při zadávání veřejných zakázek) či jak se vyrovnat s neúspěchy, nebát se o nich mluvit a umět se z nezdaru poučit. Během dopoledne dále proběhlo vyhlášení soutěže Neplejtvák 2018 oceňující nejtransparentnější zadavatele [1] dle tzv. zIndexu (série kritérií, která analyzuje, zda jsou při zadávávání VZ dodržována všechna pravidla, zohledňuje množství zadávaných zakázek, četnost jejich rušení či například stanovisko antimonopolního úřadu). Cílem této soutěže je především inspirovat zadavatele a poukázat na argumenty, které potvrzují, že není třeba vždy soutěžit jen o cenu, ale naopak se vyplatí zohlednit i jiná kritéria - jako například rychlost realizace, kvalitu, dostupnost, schopnost zaměstnávat osoby se sníženým pracovním uplatněním apod. 

Konferenční příspěvky byly rozděleny do tří hlavních bloků. Řeč byla např. o chystaných aktualitách zákona o veřejných zakázkách (Ing. Pavel Herman), metodě hodnocení dle průměrné nabídkové ceny (JUDr. Josef Chýle, Ph.D), kontrolách při zadávání veřejných zakázek financovaných z operačních programů (JUDr. Radek Toman). 

Další ze zajímavých příspěvků se věnoval trestní odpovědnosti zadavatelů a dodavatelů (JUDr. Jakub Blažek). V posledním příspěvku odpoledního bloku se slova chopil odborník na stavební právo - JUDr. Lukáš Klee, Ph.D., LL.M., MBA - který přednesl základní informace o problematice smluvní praxe a návštěvníkům konference vysvětlil, že slovo ,,FIDIC” není ,,slovem sprostým”, ale naopak může pomoci s řešením složitých situací v oblasti stavebnictví. Role ,,advokáta” Národního elektronického nástroje (NEN) se zhostil JUDr. Martin Brožík, který musel čelit značné kritice tohoto nástroje od přítomných uživatelů, avšak celou situaci statečně ustál a představil brzké aktualizace, které právě ony uživatelské připomínky zohledňují a měly by tak přinést kýžené vylepšení tohoto elektronického nástroje.[2]

Prezentace vystupujících jsou k dispozici zde

Po třetím bloku a závěrečném poděkování následovala neformální párty v kubánském stylu, v rámci které mohli všichni účastníci pokračovat v diskuzi s přednášejícími, výměně názorů a předávání zkušeností. Celá konference se nesla ve velmi přátelském duchu a myslím, že jménem všech účastníků mohu hodnotit další ročník konference OTIDEA - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY za opět velmi vydařený.

Výsledek obrázku pro otidea logo


[1] Soutěžící byli rozděleni do 3 kategorií: městské části, města střední velikosti a velká města. Na prvním místě se v kateorii městké části umístila městská část Ostrava - jih, v kategorii města střední veikosti zvítězilo město Aš a prvenství v kategorii velká města potřilo Děčínu.

[2] Chytané aktuality by měly do konce tohoto roku přinést např. doplnění názvů rámcových dohod pro lepší přehlednost, zjednodušení vyhledávání v nástroji, rozšíření možnosti odesílání formulářů prostřednictvím NEN do věstníku veřejných zakázek a v prosinci doplnění vyhledávání dodavatelů a zadavatelů dle sídla či například možnost zasílání zapomenutého hesla a přihlašovacího jména.

 

 

veřejné zakázky konference reportáž

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články