Londýn bude řešit údajnou diskriminaci občanů EU

Londýn 12. září (ČTK) - Britská vláda se bude zabývat rostoucím množstvím důkazů o tom, že občané jiných členských států Evropské unie čelí s blížícím se odchodem země z tohoto bloku diskriminaci při získávání zaměstnání, pronajímání bytů, kupování domů nebo rezervaci dovolených. Napsal to britský deník The Guardian. V inzerátech je například uvedeno, že se vztahují pouze na britské nebo irské občany.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Ministr pro rovné příležitosti Nick Gibb poslancům řekl, že od labouristů a skupiny pro ochranu práv občanů EU the3million získal složku s příslušnou dokumentací. Vláda podle něj o problému ví a bude ho řešit.

Aktivisté podle The Guardian opakovaně narážejí na inzeráty, v nichž je uvedeno, že žadatel musí mít britský pas. Netýká se to jen uchazečů o práci, ale také například pronájmů nemovitostí nebo cestovních kanceláří, které odmítají přijímat rezervace od občanů jiných členských zemí EU než Británie nebo Irska. Občanům jiných členských států podle aktivistů ruší už zamluvené dovolené.

Mnoho dotčených společností, většinou velkých a známých firem, se ale podle The Guardian hájí tím, že inzeráty jsou staré, obsahují překlep nebo vyšly nedopatřením.

Deník zmiňuje příklad dvaačtyřicetileté asistentky učitele Nataši původem z Polska, po které personální agentura požadovala důkaz, že má povolení pracovat ve Spojeném království. "Naprosto mne to zaskočilo, myslela jsem si, že to je nějaký omyl. Reakce byla ale zmatená, prý potřebuji povolení k trvalému pobytu nebo pracovní povolení. Ani jedno ale potřeba není," uvedla žena. V Británii žije šest let a podle zákonů EU tam může i pracovat.

Nataša, která si nepřála uvést příjmení, dodala, že ona i její přátelé se nyní bojí změnit bydlení. Pronajímatelé si podle ní myslí, že by po brexitu v březnu 2019 nemuseli být spolehlivými nájemci.

V Británii v souvislosti s chystaným odchodem z EU zaznívají obavy o práva zhruba 3,2 milionu unijních občanů žijících v Británii. Brusel chce zajistit, aby měli po brexitu v Británii stejná práva, jakým se těší nyní.

Na konci června britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že chce, aby s občany unie žijícími v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let bylo i po odchodu Británie z evropského bloku zacházeno jako s Brity, tedy aby měli stejná práva například pokud jde o lékařskou péči a školství. Hlavní unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier ale vzápětí britský návrh označil za málo ambiciózní, nejasný a s nedostatečnými zárukami.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články