MF poslalo k připomínkám návrh na zvýšení daňových příjmů krajů

Praha 10. října (ČTK) - Ministerstvo financí poslalo k připomínkám novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která zvyšuje podíl krajů na výnosech daně z přidané hodnoty (DPH) od ledna 2016. Krajům by se tak měly v roce 2016 daňové příjmy zvýšit zhruba o 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách.

Česká tisková kancelář

V současnosti získávají kraje u daně z přidané hodnoty (DPH) 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. Podle již schválené legislativy by od roku 2016 měl podíl u krajů činit 8,28 procenta, to ale navrhovaná novela mění. Příjmy krajů z daní se tak vrátí do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na výnosech z daní snížen. Na vrácení k původnímu stavu se vláda s kraji dohodla v červnu. "Dojde tak k plošnému navýšení daňových příjmů krajů na výnosu daně z přidané hodnoty o necelých osm procent," uvádí materiál.

Návrh bude mít podle předkládací zprávy dopad na státní rozpočet. "Dojde k navýšení podílu krajů na dani z přidané hodnoty na úkor podílu pro státní rozpočet," uvádí předkládací zpráva. Ta zároveň upozorňuje, že rozhodnutí o použití peněz zůstane plně v pravomoci krajů.

Krajům a obcím klesl podíl na výnosech z daně z přidané hodnoty za dob vlády Petra Nečase. Cílem tehdy bylo získat v době hospodářské krize peníze ze zvyšování sazeb DPH jen do státního rozpočtu. Zároveň se měnilo rozpočtové určení u obcí, kdy si menší obce polepšily na úkor velkých měst.

U daní z příjmu fyzických osob (kromě daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti) a právnických osob kraje získávají 8,92 procenta a obce 23,58 procenta. Před změnami DPH činil podíl krajů 8,92 procenta a obcí 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu sdílených daní.

Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty (DPH) meziročně o 30 miliard korun více, tedy 308,5 miliardy Kč. Sazby DPH vzrostly od začátku loňského roku o procentní bod. Na dani z příjmu právnických osob stát naopak vybral o zhruba sedm miliard méně, necelých 121 miliard korun. Samotný státní rozpočet získal loni podle údajů ministerstva financí na DPH 220,2 miliardy korun, tedy o desetinu více než před rokem. U firemních daní do rozpočtu putovalo 81,5 miliardy korun, meziročně o 7,7 miliardy korun méně.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu