Menu

Aktuality

Některé z investičních fondů asi přijdou o zdanění nižší sazbou

AktualityČTK12.06.2018
ČTK12.06.2018

Praha 13. června (ČTK) - Některé z investičních fondů asi přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů. Platit to bude pro fondy, v nichž bude právnická osoba vlastnit více než desetiprocentní podíl. Schválila to dnes Sněmovna, upravila tak senátní novelu o daních z příjmů.

Cílem novely senátora Libora Michálka (za Piráty) bylo zabránit praktikám některých, hlavně developerských firem. Michálek poukazoval na to, že klasické akciové společnosti si nyní dají nálepku investičního fondu, zaregistrují své akcie na burze a můžou využívat nižší daňovou sazbu. S jejich akciemi se podle něj ale aktivně neobchoduje. Stát tak podle senátora přichází o stamiliony korun.

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil Michálkův návrh upravit tak, aby investiční fondy mohly využívat pětiprocentní sazbu tehdy, pokud v nich žádný poplatník daně z příjmů právnických osob s výjimkou například státu nebo státních firem nebude ovládat deset a více procent. Fondy také nebudou smět provozovat podnikání podle živnostenského zákona.

Sněmovna odmítla návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, aby se přijaté omezení pro vlastnické podíly nevztahovalo pouze na právnické osoby. Podle Ferjenčíka by to omezilo rizika zneužívání výjimek.

Sněmovní úpravy novely nyní posoudí horní komora parlamentu.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři