Aktuality | ČTK | 13.06.2018

Některé z investičních fondů asi přijdou o zdanění nižší sazbou

Praha 13. června (ČTK) - Některé z investičních fondů asi přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů. Platit to bude pro fondy, v nichž bude právnická osoba vlastnit více než desetiprocentní podíl. Schválila to dnes Sněmovna, upravila tak senátní novelu o daních z příjmů.

ČTK

ČTK

ČTK

Cílem novely senátora Libora Michálka (za Piráty) bylo zabránit praktikám některých, hlavně developerských firem. Michálek poukazoval na to, že klasické akciové společnosti si nyní dají nálepku investičního fondu, zaregistrují své akcie na burze a můžou využívat nižší daňovou sazbu. S jejich akciemi se podle něj ale aktivně neobchoduje. Stát tak podle senátora přichází o stamiliony korun.

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil Michálkův návrh upravit tak, aby investiční fondy mohly využívat pětiprocentní sazbu tehdy, pokud v nich žádný poplatník daně z příjmů právnických osob s výjimkou například státu nebo státních firem nebude ovládat deset a více procent. Fondy také nebudou smět provozovat podnikání podle živnostenského zákona.

Sněmovna odmítla návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, aby se přijaté omezení pro vlastnické podíly nevztahovalo pouze na právnické osoby. Podle Ferjenčíka by to omezilo rizika zneužívání výjimek.

Sněmovní úpravy novely nyní posoudí horní komora parlamentu.

daně investiční fond poslanecká sněmovna

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články