Novela zákona o elektronických komunikacích ochrání spotřebitele a sníží podnikatelům administrativní zátěž

Senát Parlamentu ČR ve středu schválil novelu zákona, kterým se mění zákon o elektronických komunikacích a zákon o poštovních službách. Díky schválené novele nebudou muset poskytovatelé služeb klienty informovat o zcela marginálních změnách typu změna sídla společnosti. Spotřebitelé se ale nemusejí obávat, že by v případě jakéhokoliv zhoršení smluvních podmínek nemohli vypovědět smlouvu bez sankce. V tomto ohledu se nic nemění. Návrh tak podle MPO snižuje zbytečnou administrativní zátěž podnikatelů, aniž by jakkoliv zhoršoval postavení spotřebitele.

Foto: Fotolia

Schválená novela zákona má za cíl zejména uvést výše zmíněné zákony do souladu s novým kontrolním řádem. Řeší některé chybějící správní delikty, které vyplývají z neplnění povinností stanovených v nařízení Evropského parlamentu a Rady o roamingu ve veřejných mobilních komunikačních sítích v EU. Navíc schválený návrh obsahuje sankce za porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o elektronických komunikacích a zákona o poštovních službách.

K diskuzi, která se vedla na půdě Senátu a týkala se změny § 63 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích,  a povinnosti informovat účastníky o jednostranných změnách smlouvy a možnosti odstoupit od smlouvy ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl: Občané se rozhodně nemusejí obávat, že by kvůli této změně například nebyli informováni v případě jakéhokoliv zhoršení podmínek u jim poskytované služby a nemohli vypovědět smlouvu bez sankce. Navíc novela, kterou schválil Senát, je dle mého názoru plně v souladu s právem EU. Podobná úprava bez problémů funguje například ve Velké Británii, v Polsku či na Slovensku. Řádnou implementaci evropského práva je vždy třeba posuzovat nejen s ohledem na zákonnou úpravu, ale především na její praktickou aplikaci, kdy v případě sporu mezi účastníkem a podnikatelem bude rozhodovat Český telekomunikační úřad.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články