Opoziční návrh změn v odvolávání žalobců vláda odmítla

Praha 22. července (ČTK) - Návrh opozičních Pirátů, ODS a lidovců na změny ve jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a na stanovení jejich funkčního období dnes kabinet ANO a ČSSD odmítl. Podle informací z tiskového odboru úřadu vlády k němu schválili ministři nesouhlasné stanovisko. Předloha podle vládních legislativců postrádá například úpravu průhledného postupu výběru vhodných kandidátů na místa vedoucích žalobců. Problematické je podle nich také zrušení institutu výtky, kterým je nyní možné řešit drobné nedostatky v činnosti státních zástupců.

ČTK Česká tisková kancelář

Kabinet měl podle podkladů pro dnešní schůzi podpořit záměr posílení nezávislosti státních zástupců, ale s tím, že změny musí být "promyšlené, koncepčně jednotné a vzájemně provázané". "Z tohoto důvodu vláda prosazuje návrh novelizace zákona o státním zastupitelství připravený v gesci ministerstva spravedlnosti, který bude všechny tyto požadavky splňovat," stojí v předběžném stanovisku pro zákonodárce.

Ve hře jsou nyní hned čtyři obdobné návrhy, liší se některými parametry. Novelu podali už dříve poslanci opozičních TOP 09 a STAN, svou úpravu chystá také Senát. Jedním z hlavních cílů všech návrhů je zavedení možnosti odvolání vedoucích státních zástupců výhradně prostřednictvím kárného řízení. Vláda by napříště nemohla odvolat nejvyššího státního zástupce bez udání důvodu a ministr spravedlnosti ostatní vedoucí žalobce pro závažné porušení povinností.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) po zasedání vlády návrhu vyčetla, že není komplexní. Neřeší například problematiku výběrových řízení, ačkoliv právě tu Piráti kritizují, řekla. "Tady začaly zběsilé dostihy, kdo dřív a rychleji předloží svoji novelu," posteskla si. Vláda čeká na komplexní návrh, který bude předložen po dokončení připomínkového řízení, dodala.

Opoziční novely i senátní předloha souvisejí s výměnou ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) za Benešovou. S tím se objevily obavy z toho, že by nová ministryně mohla odvolat nejvyššího státního zástupce, což ale Benešová popírá. Za nezávislost justice a proti Benešové i premiéru Andreji Babišovi (ANO) se v Česku konala masivní shromáždění organizovaná spolkem Milion chvilek.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři