Poslanci chtějí pravidla pro policejní nakládání se vzorky DNA

Praha 29. října (ČTK) - Pravidla pro činnost policejní databáze DNA a pro zpracování genetických vzorků a profilů i jejich likvidaci má určit nový zákon, který navrhla skupina poslanců z koalice i z opozice. Nyní věc upravuje pokyn policejního prezidenta. Předkladatelé tvrdí, že bez zákonné úpravy se budou zpracovávat citlivé osobní údaje dál bez dostatečného právního titulu, což odporuje standardům pro omezení základních lidských práv.

ČTK Česká tisková kancelář

"V zákoně je zejména nutné upravit jasná pravidla pro okruh osob, jejichž profily DNA mohou být uloženy v databázi, pro jaké účely a jakým způsobem mohou být v databázi uchovávány, kdo má do databáze přístup a jaká jsou pravidla jejich likvidace," stojí v důvodové zprávě předlohy, kterou podepsalo šest desítek poslanců v čele s Danielem Kortem (TOP 09).

Nyní je podle nich například nakládání se vzorky DNA a likvidace profilů, které se z nich vytvářejí, problematické. Poslanci poukazují na to, že v databázi vedené Kriminalistickým ústavem byly podle kontroly Úřadu pro ochranu osobních údajů i profily, které by uchovávány být neměly. Podobné je to podle autorů návrhu zákona i se vzorky. Nynější stav může v trestním řízení porušovat práva obhajoby a může ovlivňovat úroveň dokazování a v konečném důsledků i počet justičních omylů, podotýkají předkladatelé.

Předloha stanoví, že v databázi by mohla policie uchovávat profily DNA lidí obviněných z určitého okruhu zločinů a lidí za ně odsouzených. Dále by v ní mohly být profily například lidí v ochranném léčení nebo zabezpečovací detenci, profily neidentifikovaných lidských ostatků a profily ze stop z míst neobjasněných trestných činů. Některé profily by policie mohla uchovávat 80 let, stejná doba je vpředloze stanovena pro uložení kontrolních vzorků.

Lidé by měli právo požádat policisty o informaci, zda zpracovávají jejich profil, vzorek nebo kontrolní vzorek DNA, a proč. Norma by taky dala obviněným právo zajistit si znalecký posudek o tom, zda byl rozbor DNA proveden správně. Autoři podotýkají, že návrhnezasahuje do úpravy odebírání a zajišťování DNA, jak ji stanoví zákony o policii a trestní řád.

Předlohu nyní čeká posouzení vlády. Rozhodnou o ní zákonodárci.

mbc nlm jw

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři