Před projednáním Dbalého třetí kauzy musí soud povolat psychiatra

Praha 12. října (ČTK) - Před zahájením třetího procesu s někdejším ředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým bude muset pražský městský soud povolat psychiatra, který se vyjádří k duševnímu stavu spoluobžalovaného lékaře Františka Tovaryše. Vyplývá to z usnesení, kterým Vrchní soud v Praze vyjádřil nesouhlas se zastavením Dbalého trestního stíhání a které má ČTK k dispozici.

ČTK Česká tisková kancelář

Dbalý, jeho někdejší náměstek Michal Toběrný, neurochirurg František Tovaryš a spolupracovník lobbisty Iva Rittiga Jan Valtr čelí obžalobě za to, že v letech 2006 až 2011 uzavírali smlouvy nevýhodné pro nemocnici. Pražský městský soud v červnu stíhání prvních tří obžalovaných zastavil. U Tovaryše tak učinil ze zdravotních důvodů. U Dbalého a Toběrného argumentoval tím, že už byli nepravomocně potrestání v první části kauzy nemocničních zakázek, Dbalý je stíhaný i ve druhé části, a ve třetí by tak už téměř nebyl prostor pro další významné navyšování trestu.

Proti zastavení stíhání si státní zástupce úspěšně podal stížnost k vrchnímu soudu, který věc vrátil k dalšímu projednání. "Poté, co Městský soud v Praze ověří schopnost obviněného Tovaryše být, či nebýt postaven před soud, by měl minimálně trestní věc obviněných Dbalého, Toběrného a Valtra začít projednávat v hlavním líčení," shrnula závěr nadřízeného soudu mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Třetí část kauzy nemocničních zakázek se týká tendrů na poradenské služby, dodávky pro pracoviště navigované chirurgie či zakázky na poskytování správy a vývoje aplikací. Podle státního zástupce si obvinění v souvislosti se zadáním zakázek předali úplatky přesahující 15 milionů korun.

Právě výši této částky zdůraznil ve svém usnesení vrchní soud. V první části kauzy si Dbalý s Toběrným podle rozsudku předali úplatky ve výši 5,5 milionu, ve druhé části Dbalý údajně přijal úplatky 12 milionů. Vzhledem k vyššímu údajně získanému prospěchu obviněných ve třetí části kauzy, a tedy vzhledem k vyšší společenské škodlivosti činů, lze podle soudu reálně předpokládat přísnější potrestání než v prvních dvou částech případu.

Co se týče Tovaryše, soud jeho stíhání zastavil na základě tří zdravotních posudků, u nichž státní zástupce zpochybnil objektivitu. Jiný soud však následně v srpnu na základě dalšího posudku omezil Tovaryšovu svéprávnost. Podle vrchního soudu tak musí městský soud nejprve objasnit aktuální duševní stav obžalovaného a poté zhodnotit, jestli je Tovaryše možné postavit před soud.

Dbalý strávil po svém zadržení zhruba devět měsíců ve vazbě. Nyní je na svobodě, ale nemůže disponovat svým majetkem. Za první část korupční kauzy si má odpykat devět let vězení, za druhou mu soud ve čtvrtek uložil 8,5 roku odnětí svobody. Součástí rozsudků je i propadnutí majetku a peněžitý trest 10,9 milionu korun. Ani jeden z verdiktů ovšem není pravomocný. V Česku se tresty nesčítají, takže Dbalému hrozí maximálně propadnutí majetku a 12 let vězení, což je horní hranice trestu za přijímání úplatků. Konečnou podobu trestu stanoví vrchní soud, který bude řešit Dbalého odvolání.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři