Menu

Aktuality

Pro veřejnou prospěšnost nemá být nutný zápis do rejstříku

AktualityČTK11.06.2017
ČTK11.06.2017

Praha 10. června (ČTK) - Neziskovým organizacím pravděpodobně nevznikne povinnost zapsat se do rejstříku, aby získaly postavení veřejné prospěšnosti. Sněmovna by podle doporučení ústavně-právního výboru měla místo schválení sporného vládního návrhu zákona o veřejné prospěšnosti, který zápis předpokládá, upravit občanský kodex. Ze všech dalších zákonů by byl navíc vypuštěn odkaz na vládou navrhovaný zákon, pokud jej nyní obsahují.

Předloha je v dolní komoře před závěrečným schvalováním. Poslanci by o ní mohli hlasovat tento měsíc.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už při druhém čtení řekl, že jeho úřad má k doporučené úpravě neutrální stanovisko. Existenci veřejné prospěšnosti předpokládá kodex účinný od roku 2014 a ministerstvo předložením návrhu zákona jen splnilo úkol, který mu zákoník dal. "Pokud jej Sněmovna zruší, nám to vadit nebude," řekl.

Pokud by Sněmovna normu schválila podle doporučení výboru, neziskové organizace by nemusely veřejnou prospěšnost prokazovat a soudně potvrzovat. Vládní předlohu zástupci organizací ostře kritizovali. Nic kladného by podle nich nepřinesla, transparentnost by nezajistila a pouze by zvýšila administrativu. Zaznívaly i obavy z toho, že úřady by začaly vyžadovat přiznání postavení veřejné prospěšnosti jako podmínku pro vstup organizací do dotačních řízení.

Mezi zákonné podmínky pro zápis do rejstříku veřejné prospěšnosti by podle vládní předlohy patřila bezúhonnost lidí rozhodujících o veřejně prospěšné organizaci, nabytí majetku z poctivých zdrojů a hospodárné využívání jmění. Návrh by určil i povinnosti ohledně průhlednosti. Umožnil by organizacím podnikat, zisk by ale směly využít jen k veřejně prospěšnému účelu. Daňové ani žádné jiné výhody by ale vládní návrh organizacím s postavením veřejné prospěšnosti nepřinesl.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři