Senát odmítl vznik Evropského orgánu pro pracovní záležitosti

Praha 17. května (ČTK) - Senát podle očekávání odmítl vytvoření Evropského orgánu pro pracovní záležitosti. Jako převážně informační a koordinační úřad by měl podle představ Evropské komise pomáhat přeshraničním pracovníkům v rámci EU. Senátoři se dnes na návrh svého evropského výboru shodli na tom, že by tato nová agentura byla jen další byrokratickou institucí.

Česká tisková kancelář
novela podpis založení společnosti notářský řád
Foto: Fotolia

"Unie už má tolik orgánů, že je celá přeorgánovaná," uvedl místopředseda Senátu Jaroslav Kubera. Podle něj by místo zdůvodňování stanoviska Senátu bylo vhodnější do Bruselu sdělit, že "je to úplná blbost".

Senát se však přiklonil k obsáhlejšímu stanovisku evropského výboru. "Prostředkem k zajištění spravedlivé mobility pracovní síly na vnitřním trhu je důsledné vymáhání stávajících předpisů, jejich rychlé a efektivní aplikace, stejně jako jejich zpřehledňování, dále pak reorganizace a zeštíhlování stávajících orgánů, nikoli však vytváření nových institucí," uvedl výbor.

Nový evropský úřad by měl podle komisařky pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenové pomáhat od příštího roku občanům i firmám plně využívat možnosti, které nabízí volný pohyb pracovních sil po EU. Orgán by jim měl pomoci "najít správné informace a posílit spolupráci mezi členskými státy na prosazování spravedlivých a účinných pravidel", uvedla Thyssenová při březnovém představení unijního nařízení o vytvoření orgánu.

Evropská komise jeho potřebu zdůvodnila mimo jiné tím, že za minulé desetiletí se téměř zdvojnásobil počet občanů některé ze zemí EU, kteří žijí nebo pracují v jiném členském státě unie. Loni jejich počet dosáhl 17 milionů. Za prací do jiného členského státu EU podle komise dojíždí 1,4 milionu lidí a více než dva miliony jezdí po Evropě zejména jako řidiči kamionů nebo autobusů.

Nový orgán by měl podle představ komise nabízet lidem i firmám informace o pracovních možnostech, včetně učňovské přípravy či stáží, poskytovat rady ohledně práv a povinností souvisejících s životem v jiné unijní zemi, a podporovat přeshraniční spolupráci mezi národními úřady a zajišťovat dodržování unijních pravidel.

Jednodenní květnová schůze horní komory večer skončila, k další se senátoři sejdou asi až koncem června v návaznosti na to, kdy jim přijdou ke schválení další zákony ze Sněmovny.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články