Skupina poslanců chce regulovat výběr lidí do státních firem

Praha 6. března (ČTK) - Zprůhlednění výběru lidí do řídicích a kontrolních orgánů státních a polostátních společností si klade za cíl návrh nominačního zákona, který předložili poslanci čtyř sněmovních klubů. Ministerstva by musela vybírat kandidáty do těchto funkcí až na výjimky ve výběrových řízeních, nominace by pak posuzoval pětičlenný vládní výbor.

Česká tisková kancelář

Veřejnou kontrolu nominací by podle předlohy mělo posílit mimo jiné zveřejňování zápisů z pohovorů z kandidáty, které by vládní výbor vedl. Součástí dokumentu by bylo také stanovisko výboru. Stanovisko by sice nebylo pro ministerstvo závazné, jiný názor by ale muselo zdůvodnit a rovněž zveřejnit.

Předloha by se týkala společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty. Stanoví například to, že do orgánů těchto společností by se mohli hlásit jen lidé starší 28 let.

Členové nominačního výboru, které by jmenovala na návrh ministrů vláda, by museli být ještě o dva roky starší. Museli by mít nejméně pětiletou praxi v řídicích funkcích ve firmách, v oboru práva, v personalistice, ve finančnictví nebo v ekonomii a museli by být navíc nestraníky. Činnost výboru by stále podle odhadů 700.000 až milion korun ročně.

Za předlohou stojí poslanci ANO v čele s místopředsedou klubu a Sněmovny Radkem Vondráčkem. Podpis připojili zástupci KDU-ČSL v čele s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem, předseda hnutí STAN a místopředseda Sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík, šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch nebo nezařazený Karel Fiedler (Řád národa).

Předkladatelé poukazují na to, že návrh zákona vychází z věcného záměru, který loni v červnu schválila vláda. Vládní výbor pro personální nominace sice kabinet založil už před třemi lety, proces výběru nominantů do řídicích a kontrolních orgánů firem to podle autorů předlohy nezprůhlednilo.

Návrh zákona nyní zamíří k posouzení ministrům. Rozhodnou o něm zákonodárci.

mbc jw

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu