Aktuality | ČTK | 26.09.2019

Sněmovna asi schválí právo lidí na digitální služby státu

Praha 25. září (ČTK) - Státní správa asi bude muset všechny agendy řešit primárně v elektronické podobě. Papírová forma ale zůstane zachována hlavně kvůli starším občanům. Po občanech by měly státní úřady požadovat nezbytné údaje pouze jednou, chybějící data by si měli zjistit z registrů. Změnu má přinést zákon o právu občanů na digitální služby, který dnes Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování.

ČTK

ČTK

ČTK

Zákon má stanovit katalog služeb státu, které by měla vláda postupně doplňovat. Elektronicky by si lidé měli do budoucna vyřídit například změny ve svých dokladech, výpisy z rejstříků nebo žádosti o státní podporu.

Poslankyně ANO Barbora Kořanová zdůraznila, že úřady by data od občanů měly žádat jen jednou a lidem by pak "místo 260 různých dokladů" měl stačit pouze elektronický občanský průkaz. Poslanec ODS Martin Kupka označil za zásadní to, že zákon přiměje státní správu provést inventuru svých agend.

Poslanecký návrh zákona má posílit práva občanů i firem na to, aby jim stát poskytoval své služby elektronicky. Zavádí i povinnost úřadů takové služby elektronicky poskytovat. Nemá se ale týkat samospráv vzhledem k tomu, že na malých obcích by s tím mohli mít kvůli nedostatečné vybavenosti problémy.

Norma má dát lidem a firmám právo například přistupovat k těm informacím v systémech veřejné správy, které se ho týkají. Úřady budou mít naproti tomu povinnost takový přístup elektronicky zajistit. Návrh také zakotvuje právo na technologickou neutralitu tak, aby byl přístup ke službě nezávislý na použité platformě nebo technologii. Vzniknout má katalog digitálních služeb, což bude přehled úkonů, které bude možné poskytovat elektronicky.

Poslanci při projednávání zákona ve výborech vyšli vstříc připomínkám Legislativní rady vlády. Ke schvalování normy se sejdou zřejmě v půlce října.

internet poslanecká sněmovna státní správa digitalizace

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články