Sněmovna podpořila nový zákon o zadávání veřejných zakázek

Praha 26. listopadu (ČTK) - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Podle ministerstva pro místní rozvoj má předloha zadavatelům poskytnout větší pravomoci, současně jim ale nařizuje postupovat transparentně a přiměřeně. Zadavatelé dostanou navíc nová kritéria, podle nichž se budou moci rozhodovat o kvalitě nabídek, a nebudou tak muset pokaždé rozhodovat podle nejnižší nabídnuté ceny, jako je tomu nyní, uvedlo ministerstvo.

Česká tisková kancelář

Sněmovna se začala zákonem zabývat ve středu, jednání ale přerušila a dnes v něm pokračovala. Ministryně Karla Šlechtová kvůli tomu zrušila pracovní cestu do Číny, aby se mohla jednání účastnit. Pokud by zákon nebyl projednán včas, ohrozí to podle ní čerpání evropských peněz. "Pro mě je tento zákon naprostá priorita," řekla poslancům. Dodala, že nechce, aby se z nového zákona stal "paskvil", jakým je podle ní současný zákon se svými 21 novelami.

Nový zákon mimo jiné ponechává limit pro povolené vícepráce u stavebních zakázek na nynějších 30 procentech, ačkoli původní návrh počítal se zvýšením na 50 procent. Také zakazuje uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona či zadavatele.

Zadavatel bude moci ze soutěže vyloučit uchazeče, který se dopustil v posledních třech letech závažných nebo trvalých pochybení při plnění veřejné zakázky. Bude také moci vyloučit každého, kdo má vůči němu dluhy. Půjde například o pokuty za špatné plnění předchozí zakázky.

Nadlimitní zakázka bude taková zakázka, která překročí objem stanovený nařízením vlády. Veřejná zakázka malého rozsahu bude taková, která v případě služeb nepřekročí dva miliony korun a u stavebních prací šest milionů korun. Zadavatel na ně nebude muset vyhlašovat zadávací řízení. Podlimitní zakázka se pak má pohybovat v rozsahu od zakázky veřejného rozsahu až po limit v nařízení vlády.

Zadavatelé budou moci stanovit cenu, pod níž budou považovat nabídky za mimořádně nízké. Budou moci dělit zakázky na menší, jestliže tím neobejdou povinnosti stanovené zákonem. Pokud budou zadávat v jednom řízení více částí zakázky, budou muset vymezit jejich rozsah a stanovit pravidla účasti dodavatelů v jednotlivých částech.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu