Sněmovna schválila zákon nutný k informování USA o účtech

Praha 22. října (ČTK) - Sněmovna dnes ve zrychleném režimu schválila návrh zákona o výměně informací o bankovních účtech s jinými státy pro účely správy daní. Zákon souvisí s tzv. dohodou FATCA, kterou podepsalo Česko s USA letos v srpnu. Na jejím základě mají tuzemské finanční instituce informovat o účtech, které vedou amerických daňovým rezidentům. Samotnou dohodu s USA také vláda předložila poslancům, kteří ji dnes v prvním čtení projednali a propustili do dalšího projednávání.

ČTK Česká tisková kancelář

Ministr financí Andrej Babiš poslancům řekl, že cílem dohody i zákona je posílení boje proti daňovým únikům. Upozornil na to, že pokud by Sněmovna zákon nepřijala, poškodilo by to obraz ČR.

Vláda uvádí, že bez této právní úpravy by se české finanční instituce, pokud by chtěly dostát požadavkům amerického zákona FATCA, dostávaly do rozporu se současnou českou legislativou. Jde hlavně o ochranu osobních údajů nebo o možné porušení povinnosti zachovávat mlčenlivost.

Zákon FATCA schválený Spojenými státy vyžaduje, aby zahraniční finanční instituce povinně informovaly amerického správce daně Internal Revenue Service (IRS), zda u nich mají američtí občané účet s vyšším zůstatkem než 50.000 dolarů (asi 952.000 Kč). Nový zákon byl přijat po skandálu s nepřiznanými penězi ve švýcarských bankách.

Navíc zákon umožňuje IRS rozdávat vysoké pokuty těm finančním institucím, které se zákonemnebudou řídit. Bankám a dalším finančním institucím, které nebudou ve shodě s novým zákonem, bude hrozit v krajním případě i zákaz činnosti v USA. Hrozila by jim například 30procentní srážková daň na všechny platby ze zdrojů z USA.

Návrh zákona zároveň zohledňuje globální standard automatické výměny informací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Předepsané údaje o účtech budou podle návrhu tuzemské finanční instituce oznamovat Specializovanému finančnímu úřadu, ten je dále prostřednictvím Generálního finančního ředitelství (GFŘ) předá příslušnému orgánu jiného státu. Současně bude GFŘ oprávněno přijímat informace od jiných států.

Ministerstvo financí odhaduje, že náklady vyvolané tímto zákonem budou představovat u velkých bank asi 18 milionů korun, u středně velkých bank milion až dva a u stavebních spořitelen asi milion korun.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři