Aktuality | ČTK | 15.03.2016

Soud dnes uložil uprchlému advokátovi šest let vězení

Praha 14. března (ČTK) - Uprchlému královéhradeckému advokátovi Rostislavu Víškovi dnes odvolací soud pravomocně uložil šest let vězení za podvod a zpronevěru. Zakázal mu také právnickou činnost na pět let. Potvrdil tak trest ústeckého krajského soudu, který Víška odsoudil loni v srpnu. Jedenapadesátiletý advokát si půjčil skoro 10 milionů od 82 lidí, peníze však nevracel a skončil v konkurzu. Přisvojil si i více než milion korun z peněz, které mu byly svěřeny do advokátní úschovy.

ČTK

ČTK

ČTK

Vrchní soud v Praze také přiznal poškozeným nárok na náhradu škody. Víška a jeho matku od ledna 2013 hledá policie, po advokátovi pátrá i Interpol.

Muž měl zpočátku dobrou pověst. Peníze si začal půjčovat v roce 2009, kdy měl podle soudu už finanční potíže. Půjčoval si od rodiny, známých i od svých kolegů. Těm tvrdil, že je potřebuje například na vánoční dárky, nebo že musí vyplatit bývalou přítelkyni. Není jasné, na co Víšek finanční prostředky skutečně použil, podle některých svědků ale sázel.

"Skutková zjištění krajského soudu jsou správná, jsou opřená o přesvědčivé důkazy. Vrchní soud v Praze není oprávněn do nich zasahovat," odůvodnila rozsudek předsedkyně senátu Kateřina Korečková. Potvrdila tak správnost závěrů předchozího soudu. Korečková také řekla, že je trest poměrně mírný. "S ohledem na to, že činnost byla páchána delší dobu, byla promyšlená a dotýkala se blízkých obžalovaného, je zřejmé, že to jednání bylo velmi společensky škodlivé," uvedla. Jako polehčující okolnost uznala Korečková Víškovu dosavadní trestní bezúhonnost.

Podle krajského soudu vypovídali všichni poškození téměř shodně, vinu dokazují také listinné důkazy, advokát totiž s věřiteli sepisoval směnky. Zpočátku si půjčoval statisíce, později řádově desetitisíce korun. Podle soudu si byl celou dobu vědom toho, že peníze nebude moci vrátit.

Advokátovu vinu dokazuje prý také to, že v roce 2012, než uprchl, rozeslal svým věřitelům omluvné dopisy, ve kterých své závazky přiznává. Chvíli předtím podal návrh na svoji insolvenci a ukončil právnickou činnost.

Odvolání proti rozsudku krajského soudu podala Víškova advokátka. Soud podle ní neprokázal, že by se Víšek trestných činů dopouštěl úmyslně. V jednom případě šlo prý o nezdařený podnikatelský záměr.

Advokát zmizel i se svou matkou. Bratranec Víška loni v srpnu řekl, že si myslí, že matka obžalovaného, s níž žil a které stát doposud vyplácí důchod, už nežije.

podvod zpronevěra advokát rozhodnutí soudu

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články